Калварја Зебрзидовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калварја Зебрзидовска

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
светско наследство на УНЕСКО
Kalwariazebrzydowska.jpg
КритериумКултура: ii, iv
Навод905
Запис1999 (23 заседание)

Комплекс Калварја Зебрзидовска (полски: Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej) претставува архитектонски комплекс и парк кој бил изграден во 17 век во времето на контрареформацијата и создавањето на Калвариската католичка црква во Европа. Паркот се наоѓа во близина на градот Калварја Зебрзидовска. Од 1999 година, комплексот бил вклучен во списокот на културно наследство на УНЕСКО.

Историја[уреди | уреди извор]

Калварја Зебрзидовска бил основан во 1600 година од страна на Миколај Зебрзидовски, војвода од Краков од редот Францискани, чувари на Светиот Гроб во Ерусалим.

Структура[уреди | уреди извор]

  • Базиликата Света Марија била изградена во периодот од 1603-1609 година[1]
  • Капелата Еце Хомо била изградена во периодот од 1605-1609[2]
  • Капелата на распетиото била изградена од 1600-1601.[3] It was constructed between 1600-1601.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (полски) „Sanktuarium Kalwaryjskie“. www.pascal.pl. Архивирано од изворникот на 2012-02-24. Посетено на 2009-12-28.
  2. (полски) „Ratusz Pilata“. www.kalwaria.eu. Посетено на 2009-12-28.
  3. (полски) „Ważniejsze wydarzenia“. www.kalwaria.eu. Посетено на 2009-12-28.

Слики[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 49°52′N 19°41′E / 49.867° СГШ; 19.683° ИГД / 49.867; 19.683