Кажимјеж Новак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кажимјеж Новак
Kazimierz Nowak
Кажимјеж Новак во 1930-тите
Роден(а)11 јануари 1897(1897-01-11)
Стриј, Полска (денес во Украина)
Починал(а)13 октомври 1937(1937-10-13) (возр. 40)
Познањ, Полска
НационалностПолјак
Занимањепатник, дописник, известувач и фотограф

Кажимјеж Новак (полски: Kazimierz Nowak) (11 јануари 1897 - 13 октомври 1937) — светски патник од Полска, кореспондент и фотограф, роден во Стриј, денес во Лавовската област, Украина. По Првата светска војна живеел во Познањ.

Од 1931 до 1936 г. патувал сам, пеш и со велоспиед низ Африка. Вкупно пропатувал околу 40 000 км [1]. Тој бил веројатно првиот човек во светот кој го постигнал тоа. За неговите патувања издадена е книга Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd („Со велосипед и пеш преку Црниот Континент“). Починал во Познањ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]