Источносудански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Источносудански јазици
Географска
распространетост:
Египет, Судан, Јужен Судан, Еритреја, Етиопија, Кенија, Танзанија, Уганда, Конго (ДРК)
Класификација: нилосахарски?
  • источносудански јазици
Гранки:
ISO 639-5: sdv
Eastern Sudanic Languages.png
Источносудански јазици

Источносуданските јазици се група на јазици што се зборуваат во јужен Египет па се до Танзанија. Во оваа грпа на јазици спаѓаат: