Тамански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тамски јазици)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Таманските јазици се група на јазици што се дел од источносуданските јазици на нилосахарската јазична фамилија. Поделени се во три наречја: тамско, сунгорско и мараритско.