Даџуски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Даџуските јазици се јазици што се зборуваат во Судан и Чад. Припаѓаат на групата на источносудански јазици од фамилијата на нилосахарски јазици.

* Источни даџуски:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • R. C. Stevenson. "A survey of the phonetics and grammatical structure of the Nuba Mountains languages, with particular reference to Otoro, Katcha and Nyimang." Afrika und Übersee 40, 1956-7.
  • Robin Thelwall. "Lexicostatistical Subgrouping and Reconstruction of the Daju Group" in ed. Thilo Schadeberg & Lionel Bender, Nilo-Saharan: Proceedings of the First Nilo-Saharan Linguistics Colloquium, Leiden, September 8-10, 1980. Foris: Dordrecht 1981.