Источногерманска марка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Источногерманска марка
Демографија

Источна германска марка бил официјална валута на Германската Демократска Република во периодот на нејзиното постоење од 1948 година . до 1990 година . година

Историја[уреди | уреди извор]

18 јуни 1948 година доаѓала во официјалната поделба на Германија на исток и запад, во делот на Германија која била под Англија и Америка почна да го замени рајмарк и рајмарка со новата германска марка издадена од Германската федерална банка додека во делот под советската администрација во циркулацијата имало и рашсмарка и рентамарка 23 јуни 1949 година Првата серија банкноти наречена Источен бренд е официјално објавена на годината. Тоа било во оптек до 30 јуни 1990 година и престанува да важи за обединување на Германија .

Источна германска марка
Име Кратенка Презентиран Суспендирани
Германска марка ДМ 31 октомври 1951 година 31 јули 1964 година
Марк дер Deutschen Notenbank MDN 1 август 1964 година 31 декември 1967 година
Марк дер ДДР М. 1 јануари 1968 година 30 јуни 1990 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]