Исламски центар во Хамбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исламски центар во Хамбург
Основни податоци
МестоХамбург, Германија
Координати53°34′28.45″N 10°00′30.30″E / 53.5745694° СГШ; 10.0084167° ИГД / 53.5745694; 10.0084167
Припадностислам
Мреж. местоwww.izhamburg.com/
Архитектонски опис
Архитект(и)К.А.Керман
Архитектонски типџамија
Завршен1961, 1963-65
Чинење2 000 000 германски марки

Исламскиот центар во Хамбург (германски: Islamisches Zentrum Hamburg) е џамија која се наоѓа во Хамбург, Германија. Оваа џамија била изградена од страна на иранските емигранти во 1950 година, и во следните десетилетија се претворила во една од најголемите шиитски центри во западниот свет. Многу ирански водачи го посетиле овој центар каде ја запознале Западната наука и психологија и ја претставила шиитската вера.