Џамија Јавуз Султан Селим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Јавуз Султан Селим
Џамија Јавуз Султан Селим
Основни податоци
МестоМанхајм
 Германија
Координати49°29′39″N 8°27′41″E / 49.49417° СГШ; 8.46139° ИГД / 49.49417; 8.46139
Припадностислам
Мреж. местоwww.ditib-ma.de/
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1995
Особености
Минариња1

Џамија Јавуз Султан Селим е џамија која се наоѓа во Манхајм, Германија. Оваа џамија е изградена и посветена во чест на Селим I, и е најголемата џамија во Германија, каде нс секоја недела собира околу 3 000 верници[1].

Наводи[уреди | уреди извор]