Џамија Нур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Nuur-Moschee Frankfurt Germany.jpg
Џамија Нур
Основни податоци
МестоФранкфурт,
 Германија
Координати50°05′08″N 8°41′47″E / 50.08556° СГШ; 8.69639° ИГД / 50.08556; 8.69639
Припадностислам
Мреж. местоwww.ahmadiyya.de/
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1959
Особености
Сместивост125
Минариња2
Висина на минарето5-8m

Џамијата Нур е џамија која се наоѓа во Франкфурт, Германија. Оваа џамија била изградена во 1959 година од страна на Мухамед Зафула Хан.

Оваа џамија е добро позната по тоа што е онаа во која боксерот во тешка категорија Мухамед Али се молел еднаш[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ahmadiyya Muslim Mosques Around the World