Џамија Кадија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Кадија
Основни податоци
Место Берлин, Германија
Координати 52°34′22″ СГШ 13°25′51″ ИГД / 
Религија Ислам
Држава Германија
Мреж. место www.ahmadiyya.de
Архитектонски опис
Архитект К.А.Керман
Тип џамија
Завршено 2008
Чинење на изградба € 1.7 million
Карактеристики
Капацитет 2 x 250
Купола/ли 1
Висина на купола (однадвор) 4.5 m
Пречник на купола (однадвор) 9.0 m
Висина на минаре 13 m

Џамија Кадија е џамија која се наоѓа во Берлин, Германија. Овој објект бил изграден во 2008 година.