Прејди на содржината

Џамија Кадија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Кадија
Џамија Кадија
Основни податоци
МестоБерлин, Германија
Координати52°34′22″N 13°25′51″E / 52.57278° СГШ; 13.43083° ИГД / 52.57278; 13.43083
Припадностислам
Мреж. местоwww.ahmadiyya.de
Архитектонски опис
Архитект(и)К.А.Керман
Архитектонски типџамија
Завршен2008
Чинење€ 1.7 million
Особености
Сместивост2 x 250
Куполи1
Висина на куполата (надв.)4.5 m
Пречник на куполата (надв.)9.0 m
Висина на минарето13 m

Џамија Кадија е џамија која се наоѓа во Берлин, Германија. Овој објект бил изграден во 2008 година. Џамијата била финансирана од средства собрани од жените Ахмадија, а дизајнот го направи архитектот Мубашра Илјас[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Careers “made in Germany” Архивирано на 4 август 2012 г., Deutschland Online;