Џамија Ал-Кудс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Кудс
Al-Quds-Moschee
Основни податоци
МестоХамбург, Германија
ПрипадностИслам
Осветен1993
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Кудс (германски: Al-Quds-Moschee Hamburg) е џамија која се наоѓа во Хамбург, Германија. Овој објект бил изграден во 1993 година. Оваа џамија многу често била посетувана од страна на Мухамед Ата и другите членови на Ал-Каеда, кои на 11 септември извршиле серија терористички напади во САД.