Џамија Ал-Кудс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Кудс
Al-Quds-Moschee
Quds-panorama.JPG
Внатрешност на џамијата
Основни податоци
МестоХамбург, Германија
Припадностислам
Осветен1993
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Кудс (германски: Al-Quds-Moschee Hamburg) е џамија која се наоѓа во Хамбург, Германија. Овој објект бил изграден во 1993 година[1]. Оваа џамија многу често била посетувана од страна на Мухамед Ата и другите членови на Ал-Каеда, кои на 11 септември извршиле серија терористички напади во САД.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Moore, Tristana (2010-08-10). „Jihadi Tourism and the Closed Hamburg Mosque“. Time. Архивирано од изворникот на 28 August 2010. Посетено на 2010-09-03.