Прејди на содржината

Џамија Ахмадија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ахмадија
Основни податоци
МестоБерлин, Германија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1928

Џамијата Ахмадија е џамија која се наоѓа во Берлин, Германија. Камен-темелникот беше поставен на 6 август 1923 година[1] и официјално пуштена во употреба во 1925 година[2]. Главен архитект бил К. А. Херман (Hermann). Оваа џамија била разрушена за време на Втората светска војна. Во 2007 година била затворена за верниците. Од 2010 година, Џамијата е отворена повторно на редовна основа. Џума намаз: Молитвата место во петок во 13:15 часот.

  1. Berlin im Jahr 1923
  2. Die Berliner Moschee und Mission der Ahmadiyya-Bewegung zur Verbreitung des Islam (Lahore), S. 12f.