Изабела Новотни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изабела Новотни
Роден 14 јули 1967
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во
Македонски народни приказни
Сенки
Во светот на бајките
Преспав
Занимање глумец

Изабела Новотни (14 јули 1967, Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Новотни ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1989 Мугра ТВ-филм
1992-1994 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Маргарита
1995-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија
2000 Во светот на бајките ТВ-серија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2005 Обични луѓе ТВ-серија Рафаела
2007 Сенки ТВ-филм Изабела
2010 Мајки ТВ-филм
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Незрели цреши ТВ-филм
2017 Види ја ти неа ТВ-филм
2021-2022 Преспав ТВ-серија Козметичарка
2022 Обичниот Ели ТВ-филм Ели
2022-2023 Дајте музика ТВ-серија Мајката

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Izabela Novotni“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]