Прејди на содржината

Игнатиј Московски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игнатиј
Патријарх на Москва и на сите Руси
ЦркваРуска православна црква
СедиштеМосква
Ракоположен30 Јуни 1605
Службата завршила1606
ПретходникЈов
НаследникГермоген
Лични податоци
Роденоколу 1540
Крит
Починалоколу 1620

Игнатиј (руски: Игнатий, грчки: Ιγνάτιος) (1540–1620) бил руски православен бискуп со грчко потекло, кој бил втор патријарх на Москва и на цела Русија во 1605–1606 година, иако неговиот статус сега е спорен и тој често е изоставен од списокот на московски патријарси од страна на Руска православна црква.

Пријавено е дека Игнатиј имал критско потекло. Тој дошол во Русија во 1595 година како член на црковна мисија, испратена од Цариградскиот патријарх. Учествувал во крунисувањето на Борис Годунов. На почетокот на 17 век, Игнатиј бил назначен за архиепископ на Рјазањ. По смртта на Годунов, тој изразил поддршка на Лажниот Дмитриј I и, уште пред претендентот да стигне до Москва, се заколнал во своите приврзаници во Тула. На 30 јуни 1605 година, Игнатиј бил избран за патријарх од бискупскиот совет за да го замени патријархот Јов, кој бил испратен во егзил затоа што одбил да ги признае правата на претендентот за рускиот престол. Игнатиј го извршил крунисувањето на Лажниот Дмитриј I на 21 јули 1605 година, а подоцна го прославил и крунисувањето на неговата сопруга Марина Мнишек и нивниот брак. Во тоа време, Игнатиј бил исто така жесток противник на Униа.

По атентатот врз лажниот Дмитриј I, Игнатиј бил отстранет од престолот и затворен во манастирот Чудов по наредба на цар Василиј IV. Во 1610 година, патријархот Игнатиј го поддржал лажниот Дмитриј II. Во април оваа година, патријархот Хермоген, постојано ги повикувал Русите да учествуваат во вооружувањето и протерувањето на Полјаците од земјата бил фрлен во затвор во манастирот Чудовским. Неговите должности биле преземени, овојпат без потврда на овој факт од советот, од Игнатиј. Но, последно не сакал да остане во Русија погодена од граѓанска војна и 27 декември 1611 година се обидел да избега од Москва. Во околината на Смоленск, Игнатиј бил нападнат, ограбен, а потоа запрен во полскиот логор надвор од градот. Полскиот крал Сигисмунд III Васа се надевал дека во иднина ќе може да ја обнови војната со Русија и имал намера да го користи поранешниот патријарх Игнатиј кој бил однесен во Вилнус и сместен во црквата Света Троица во манастирот Базилијан. Во тоа време, тој исто така се преобразил од руско православие („Дисунија“) во католицизам на византиски обред („Унија“), со што влегол во целосна заедница со папата.

Датумот на смртта на Игнатиј традиционално бил позициониран околу 1640 година [1] но во поновите студии споменат е многу порано околу 1618 или 1619 година. Свештеникот бил погребан во црквата Света Троица во манастирот Басилијан во Вилнус. Неговите посмртни останки најверојатно биле отстранети од гробницата и извезени од градот од страна на руската армија по заземањето на Вилнус во 1655 година.

Поради активната улога во поставувањето на Лажниот Дмитриј I на московскиот престол и подоцна преобразувањето во Унија, Игнатиј страдал од damnatio memoriae во следните векови и честопати не се смета за легитимни патријарси од Руската православна црква. И покрај тоа што неговиот претходник Патријархот Јов бил отстранет од функцијата со сила, легитимноста на изборот на Игнатиј и неговиот статус на патријарх не беа доведени во прашање од неговите современици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A. Bogdanow. „Russkije patriarchi. Snizchoditielnyj Ignatij“. krotov.info (руски). Посетено на 2012-05-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Патријарх Јов Московски
Патријарх на Москва и на сите Руси
1605–06
Наследник
Гермоген