Иван Томиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Томиќ
Лични податоци
Полно име Иван Томиќ
Роден на 5 јануари 1976 (1976-01-05) (47 г.)
Роден во Белград, СФР Југославија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2007
Младинска кариера
Раднички Белград
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993–1998 Партизан Партизан 82 (24)
1998–2003 Рома Рома 15 (0)
2000–2001Алавес Алавес 29 (2)
2003Алавес Алавес 10 (1)
2003–2004 Рајо Валјекано Рајо Валјекано 5 (0)
2004–2007 Партизан Партизан 51 (4)
Total 192 (31)
Репрезентација
1996–1997 СР Југославија Југославија 21 6 (3)
1998–2001 СР Југославија Југославија 5 (0)
Раководител на екипите
2014 Србија Србија (асистент)
2014–2015 Србија Србија 19
2015 Телеоптик Телеоптик
2015–2016 Партизан Партизан
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Иван Томиќ (српската Кирилица: Иван Томић; роден на 5 јануари 1976) — српски фудбалски менаџер и поранешен играч.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

По доаѓањето низ младинските категории на Раднички Белград, Томиќ му се приклучил на Партизан во летото 1993 година, на 17 години. Дебитирал за клубот за време на сезоната 1993-1994 година, кога ја освоил двојната круна. Томиќ настапил во првите две сезони само неколкупати како постар, пред да стане редовен тим во сезоната 1995-1996. Потоа тој стана еден од клучните играчи на клубот, постигнувајќи 10 голови во сезоната 1996-97. По заминувањето на Драган Ќириќ во Барселона во летото 1997 година, Томиќ станал капетан на клубот, на 21-годишна возраст, водејќи го тимот во успехот на националниот куп во првенството во 1997-1988