Прејди на содржината

Иван Павлески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Павлески
Роден 1923 година
Дупјани, Кичевско, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал 15 ноември, 1944 година
Кичево, Македонија
Националност Македонец

Иван Спасенов Павлески ( 1923 во Дупјани, Кичевско15 ноември 1944 во Кичево, Македонија) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Се занимавал со земјоделство. Неговото село било под бугарска окупација и имал можност да се запознае со намерите на окупаторот. Затоа уште млад почнал да работи против окупаторот преку младинските воспитни групи и СКОЈ. Во пролетта 1944 година станал и член на КПМ. Во НОВ на Македонија стапил во летото 1944 година во Првата македонска бригада и се истакнал како храбар борец. Загинал на 15 ноември 1944 година во борбите со балистите за конечното ослободување на Кичево.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 98.