Златни денови (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златни денови
Жанркомедија
СценариоГордан Михиќ
Maријана Чулиќ Виќентиќ
РежијаМарко Сопиќ
УлогиАндрија Кузмановиќ
Тамара Крцуновиќ
КомпозиторРаде Пајиќ
Маријо Пајиќ
ЗемјаСрбија
ЛокацијаБелград
Јазиксрпски
Број на сезони1
Број епизоди30
Време на траење40 минути
Продукција
Главен продуцентВесна Бошковиќ
Извршен продуцентАнита Лазиќ
Нина Радуловиќ
ПродуцентЖељко Митровиќ
МонтажерФилип Дедиќ
Маријан Рубеша
СценографијаЈована Радојевиќ
КинематографијаЗоран Јовановиќ
ПродукцијаStella production
РТВ Пинк
Телеком Србија
Емитовање
ЕмитерСуперстар ТВ
Премијерно
приказивање

12 април 2021 година — 21 мај 2021 година
Емитовање у Србији
Премијерно
приказивање

РТВ Пинк
Ред ТВ
Емитовање у Српској
ЕмитерПинк БХ
Емитовање у Црној Гори
ЕмитерПинк М

Златни денови е српска ТВ серија од 2020 година. Во текот на 2021 година се емитуваше на Суперстар ТВ .

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејството се одвива во денешен Белград и следи млад пар кој по неуспешните бракови и по само 48 часа запознавање започнуваат да создаваат семејство. И од претходните бракови и токму кога започнуваат заеднички живот, во нивниот живот влегуваат бројни семејства, соседи и пријатели кои со своите проблеми, емоции и авантури покажуваат дека животот секогаш има своја духовита страна. Токму овој хумор ја прави оваа приказна искрена.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Андрија Кузмановиќ Драгослав (Лале)
Тамара Крцуновиќ Марија (Маца)
Милутин Караџиќ Таса
Александар Радојичиќ Змија
Снежана Савиќ Сека
Душанка Стојановиќ Глид Драгослава
Урош Јаковљевиќ Сава
Милица Башиќ Милица
Амар Ќоровиќ Филип
Младен Совиљ сосед Гугл
Маја Шиповац Кнедлица
Јана Милосављевиќ Зека
Бранко Јанковиќ Драгомир
Борка Томовиќ Сања
Милош Ѓорѓевиќ Николас Петронијевиќ Охоро
Софија Јуричан Марина
Феѓа Стојановиќ поштар
Љиљана Стјепановиќ тетка Баца
Марко Живиќ
Младен Андреевиќ Дракче
Ева Рас Зина
Филип Хајдуковиќ пријател на Филип
Драган Драги Петровиќ Неле
Милош Влалукин Ушке
Ана Лечиќ
Никола Вујовиќ
Милица Стефановиќ докторка
Иван Ѓорѓевиќ крадец во црн костум 1
Милан Громилиќ крадец во црн костум 2
Маја Колунџија сопственик на фризерски салон
Млаѓан Црквенаш Службеник
Синиша Максимовиќ
Светлана Сретеновиќ
Јована Крстиќ
Марко Мишчевиќ
Арсеније Тубиќ
Марија Кашќелан
Драгица Ракочевиќ
Александар Меда Јовановиќ
Стефан Урош Тесиќ
Стеван Мрѓеновиќ
Занг Хиаоуј

Белешки[уреди | уреди извор]

  • Серијата првично се емитувала на РТВ Пинк во декември, но била отстранета од програмата по 6 епизоди поради слабата гледаност.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]