Зеленгора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зеленгора е планина во Република Српска, БиХ, која се налаоѓа во склоп на Националниот парк Сутјеска.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа кај границата со Црна Гора, а поделена е помеѓу 3 општини: Гацко, Калиновик и Фоча. Најпозната е по голем број на глацијални езера, од кои најпознати се Котланичко езеро, Орловачко езеро, Штиринско езеро, Југово езеро, Доње Баре, Горње Баре и др.[1] Во централниот масив на Зеленгора , Брегоч (2.014 -{m}-) е највсоката точка. Планината Зеленгора е ограничена од север со јелечките планини Хусад и Радомишља, од северозапад со Загорје, Вучјите ридови и Обље, од запад, југозапад и југ со реката Неретва, Гредеља, со утоката на Јабушница, Сутјеска (река), од југоисток и исток со кањот на Сутјеска, реката Сутјеска, планината Волујак и Маглиќ (планина), од североисток со Малуш планина и планината Руд. Целиот комплекс на Зеленгора опфаќа околу 150-160 -{km2}- површине[2].

Зеленгора има богата флора и фауна, особено во делот каде се налаоѓа прашумата Перуќица.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Туризам[уреди | уреди извор]

Една од најубавите планини во Босна и Херцеговина привлекува голем број на луѓе, како од регионот така и од државите на западна Европа, посакуван одмор и лесна рекреација, а на нејѕините висорамнини почнуваат да се одржуваат ралични манифестации кои промовираат чист воздух и богата разновидност на растително и животинско царство на Зеленгора. Една од тие манифестации се Денови на боровницата (Зеленгора) (Дани боровнице) а исто така е популарна и планинарската акција "Езерата на Зеленгора" ("Језера Зеленгоре"), во рамки на која се организираат тури до нејѕините 6 езера.[3][4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • PLANINARSKO DRU&#352TVO BJELA&#352NICA, Приступљено 5. 4. 2013.
  • Zelengora, Приступљено 5. 4. 2013.
  • „Плаво злато зелене планине Зеленгоре“. Глас Српске -. конс. 5. 8. 2014. 
  • „Традиционална манифестација "Дани боровнице" на Зеленгори“. РТРС -. конс. 5. 8. 2014.