Зед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Zedd
Родено имеАнтон Заславски
ПотеклоКајзерслаутерн, Германија
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • Record producer
 • DJ
 • songwriter
Инструменти
 • Synthesizers
 • drums
 • programming
 • piano
 • vocoder
Години на активност2002–present
Продукциска куќа/ќи

Антон Заславски ( руски: Антон Заславский  ; [б 1] роден на 2 септември 1989 г.), професионално познат како Зед, е руско-германски продуцент на музика, диџеј и текстописец.[5][6] Тој првенствено произведува и изведува електро хаус музика,[7] но тоа придонело за проширување и разнообразност на неговиот жанр и музички стил, црпејки влијанија од прогресивна куќа, дабстеп и класична музика.

Зед пораснал и ја започнал својата кариера во Кајзерслаутерн, Германија.[8] Неговото сценско име, Зед, била изведена од Zed, на британскиот англиски име за буквата Z, првата буква од неговото презиме.[9] Во 2012 година, тој го издал албумот „ Јасност “ (во кој се прикажани „ Лисиците“ ), што го довело на мејнстрим успех, достигнувајќи ја 8-та позиција на Билборд Хот 100 и се здобил со Греми за најдобро снимање на спот на 56. Греми награди .[10] Подоцна во 2012 година, тој го издаде својот деби-албум Clarity, со хит-сингл „ Stay the Night “ (во кој се појавува Хејли Вилијамс ) кој се појавува на луксузното издание на албумот во 2013 година.

Во 2015 година бил објавен неговиот втор студиски албум True Colors, поддржан од неговиот водечки сингл „ Сакам да знаеш “ во кој се појавува славната пејачка Селена Гомес. Последователните многу добро познати песни вклучуваат „ Остани “ со Алесија Кара, ажурирајќи на бројот 7, „ Средниот “ со Марен Морис и Греј, а, како одличен уметник, „ Break Free “ со Ариана Гранде,го достигна 4-то место во САД .

Антон Заславски е роден на 2 септември 1989 година во Саратов, Русија, а пораснал во Кајзерслаутерн, Германија,[5] откако неговото семејство се преселило таму кога Антон имал три години.[11] Тој, наводно, е класично обучен музичар, син на двајца музичари. Неговиот татко Игор Заславски бил гитарист и наставник во училиштата, а неговата мајка била учителка по пијано.[12] Тој започнал да свири пијано на четиригодишна возраст и на тапани на дванаесет години.[13][14] Тој има постар брат, Аркади и помал брат, Даниел. Во 2002 година, Заславски започнал да игра за германскиот бенд- смртта бенд Диорамик, потпишан од Lifeforce Records. Интересот на Заславски за создавање на електронска музика бил проследен откако го слушнал француското електронско дуо Justice, Cross .[15]

Неговиот ремикс на „ Страшно чудовишта и убави духови “ на Скрилекс, исто така, влегло во графиконот „Битпорт електро куќа“, достигнувајќи го бројот 2. [се бара извор] Оттогаш произведува ремикси на познати уметници, вклучувајќи ги Џастин Бибер, Лејди Гага, Грашок од црни очи, Периферија бенд и други.[16] Заславски ја создава својата музика користејќи го пакетот Cubase на апликации за производство на музика и користи додатоци како што се Sylenth1, Nexus, SynthMaster 2.6 и синтисајзери на Омнисфера и примероци од Контакт.[17]

Во 2011 година, ремиксот на Зедд од нумерата на Лејди Гага „ Born This Way “ се појавил на специјалното издание на нејзиниот трет студиски албум, Born This Way (2011).[18]

Во 2011 година, неговиот сингл " Shave It Up " ( уште тогаш познат како "Shave It") стана прво издание на Зедд на OWSLA . Зедд продолжи да ги издава „Слем врата“ и „истрел“ со ОВСЛА пред да замине да го објави својот деби албум во 2013 година  

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dolan, Jon (8 May 2013). „Zedd, Clarity“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2018-01-14. Посетено на 28 June 2014.
 2. „Biography“. zedd.net (Official site). Архивирано од изворникот на 9 November 2014. Посетено на 9 November 2014.
 3. „Zedd Bio“. AllMusic.
 4. „Zedd: Information“. DJ List. Архивирано од изворникот на 2019-09-25. Посетено на 2019-09-25.
 5. 5,0 5,1 Heaney, Gregory. „Zedd Biography“. AllMusic. Rovi Corporation. Посетено на 1 September 2013.
 6. O'Malley Greenburg, Zach (14 August 2013). „Zedd Ahead: Meet The Next Big Star Of Electronic Music“. Посетено на 12 December 2015. Наводот journal бара |journal= (help)
 7. „ELR™ Exclusive Interview w/ Zedd“. Easyloverecords.com. 19 November 2010. Архивирано од изворникот на 2012-11-10. Посетено на 7 November 2012.
 8. „Zedd – Biography“. Billboard. Посетено на 28 October 2016.
 9. „Why did you choose the name Zedd?“. Zedd. Посетено на 2018-04-03.
 10. „Zedd & Cedric Gervais Take Home First Grammys“. Billboard. 26 January 2014. Посетено на 30 January 2014.
 11. O'Malley Greenburg, Zack (14 August 2013). „Zedd Ahead: Meet The Next Big Star Of Electronic Music“. Forbes. Посетено на 10 October 2018.
 12. „Watch Zedd Playing Music As A Child, Along With His Brother And Father“. EDM.com. 21 February 2014. Архивирано од изворникот на 2015-06-27. Посетено на 26 June 2015.
 13. „Zedd Exclusive Interview“. The Worst Guy. 23 December 2011. Посетено на 7 November 2012.
 14. „Zedd – 'The important point of the actual music is being neglected a bit'. Upcoming-Soon. 5 June 2011. Архивирано од изворникот на 13 March 2013. Посетено на 7 November 2012.
 15. „An Early Christmas Gift! An Interview with Zedd“. 310electro.com. Архивирано од изворникот на 31 March 2012. Посетено на 7 November 2012.
 16. Lee, Christina (2 August 2014). „MAGIC!'s "Rude" Gets Remixed By Zedd At Lollapalooza“. Idolator. Посетено на 7 August 2014.
 17. Abascal, Lina (1 December 2012). „In The Studio With Zedd: Going for Clarity“. DJ Times. Архивирано од изворникот на 2014-08-08. Посетено на 7 August 2014.
 18. Daw, Robbie (21 October 2011). „Lady Gaga's 'Born This Way: The Remix' & 'The Collection' Covers Revealed“. Idolator. Посетено на 7 August 2014.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.