Житава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Житава
Житава близу Радван над Дунав, близу поранешното устие кон Дунав
Местоположба
ДржаваСловачка
Физички особености
Извор 
 • местоПохронски Иновец
УстиеНитра
 • место
Шурани
 • координати
48°05′10″ N; 18°13′02″ E / 48.0860° СГШ; 18.2172° ИГД / 48.0860; 18.2172Координати: 48°05′10″ N; 18°13′02″ E / 48.0860° СГШ; 18.2172° ИГД / 48.0860; 18.2172
Должина65.6 kм (215,000 ст)
Големина на сливот907 km2 (350 ми)
Проток 
 • просечен5.05 m3/s (178 cu ft/s)
Особености на сливот
ТечениеНитра→ ВахДунавЦрно Море

Житава ( унгарски: Zsitva, Житва) ― река во јужна Словачка. Таа е левата притока на реката Нитра. Се влева во Нитра кај Шурани. Таа е 65,6 км долга и нејзината големина на сливот е 907 км2.[1]:72 Стариот огранок на Житава, Стара Житава, се разгранува во близина на Долен Охај и се влева во стариот огранок на Нитра кај Мартовце.[1]:85

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името доаѓа од словенскиот збор жито. Житава веројатно значи „реката што тече низ житните полиња“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Plán manažmentu povodňového rizika v čiastkovom povodí Váhu“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-10-04. Посетено на 2021-08-22.
  2. Varsik, Branislav (1990). Slovanské (slovenské) názvy riek na Slovensku a ich prevzatie Maďarmi v 10.-12. storočí (словачки). Братислава: Slovenská akadémia vied. стр. 50. ISBN 80-224-0163-3.