Ецталски Алпи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ецталски Алпи
Највисока точка
ВрвВилдшпице
Надм. височина3774 м
Координати46°53′49″N 10°52′31″E / 46.89694° СГШ; 10.87528° ИГД / 46.89694; 10.87528
Географија
Земји Австрија и  Италија
Координати46°45′ N; 10°55′ E / 46.75° СГШ; 10.92° ИГД / 46.75; 10.92Координати: 46°45′ N; 10°55′ E / 46.75° СГШ; 10.92° ИГД / 46.75; 10.92
Матичен венецЦентрални Источни Алпи
Се граничи соШтубајски Алпи

Ецталски Алпи (германски: Ötztaler Alpen; италијански: Alpi Venoste) — планински венец во масивот Централни Источни Алпи, сместени во сојузната покраина Тирол, јужна Австрија, и покраината Јужен Тирол, северна Италија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ецталските Алпи се наоѓаат во долината на Ецтал, странична долина на реката Ин, југозападно од Инсбрук, Австрија. Една дел од врвовите ја создаваат границата помеѓу Австрија и Италија.

Ецталските Алпи се граничат со Решенски превој (1.504 м) на запад и реката Ин на северозапад и на север. На исток, венецот е одделен од Штубајските АЛпи од Ецталер Ахе во Ецтал, Тимелсјох (2.474 м) и реката Пасер во истоимената долина. На југ и југозапад, венецот е ограничен од длабоката долина на реката Еч, тука позната како Финшгау.

Во септември 1991 година, Еци, т.н. „Леден човек“ бил пронајден на Хауслабјох помеѓу врвовите Финајлшпице и Зимилаун.

Врвови[уреди | уреди извор]

Највисоката точка на Ецталските Алпи е Вилдшпице (3.774 м)[1], што е исто така втор највисок врв во Австрија (зад Гросглокнер). Вилдшпице е еден од неколкуте врвови кои се наоѓаат северно и североисточнот од главниот венец.

Панорам од Хое Мут, над Обергургл.
Панорам од Гајслахкогел, над Зелден, со Штубајските Алпи на лево

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Höhe laut ÖK50 http://www.austrianmap.at/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]