Ернест (изборен кнез на Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ернест
Изборен кнез на Саксонија
На престол7 септември 1464 – 26 август 1486
ПретходникФридрих II
НаследникФридрих III
Ландгроф од Тирингија
На престол17 септември 1482 – 26 август 1486
ПретходникВилхем II
НаследникФридрих VI
Роден(а)24 март 1441(1441-03-24)
Мајсен
Починал(а)26 август 1486(1486-08-26) (возр. 45)
Колдиц
СопружникЕлизабета Баварска
Деца
among others...
Кристина
Фридрих III
Ернест
ДинастијаВетинци
ТаткоФридрих II
МајкаЕлизабета
ВероисповедRoman Catholicism

Ернест (германски: Ernst, роден во 24 март 1444 во Мајсен - починал на 26 август 1486 во Колдиц) — владетел од династијата Ветинци како изборен кнез од Саксонија во периодот од 1464 до 1486 година и ландгроф од Тирингија во периодот од 1482 до 1486 година.

Рани години[уреди | уреди извор]

Фридрих бил вториот син на изборниот кнез Фридрих I (1370-1428) и на Катарина од Брауншвајг-Линебург (1395-1442). По смртта на поголемиот брат Фридрих II тој станал негов наследник како изборен кнез од Саксонија во 1451 година.

Управување[уреди | уреди извор]

Во 1455 година тој бил киднапиран од замокот Алтенбург заедно со неговиот брат Албрехт.

Ернест се оженил на 19 ноември 1460 година во Лајпциг за Елизабета (1443 - 1484), ќерка на баварскиот војвода Албрехт III. Четири години подоцна, по смртта на неговиот татко, Ернест станал изборен кнез на Саксонија. Тој управувал сам во Саксонија и 21 година заедно со својот брат Албрехт во Тирингија и Мајсен. Имал добри односи со Бохемија и со унгарскиот крал Матјаш Корвин.

На 26 август 1486 година Ернест паднал од коњ и починал во близина на Колдиц. Ернест бил погребан во катедралата на Мајсен.

Семејство[уреди | уреди извор]

Ернест и Елизабета имале седум деца:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Trim, David J. B. (2003). The Chivalric Ethos and the Development of Military Professionalism. BRILL. ISBN 978-9004120952.


Ернест (изборен кнез на Саксонија)
Роден(а): 24 март 144126 август
Претходник
Фридрих II
Изборен кнез на Саксонија
1464–1486
Наследник
Фридрих III
Претходник
Вилхем II
Ландгроф од Тирингија
1482–1486
Наследник
Фридрих VI