Прејди на содржината

Ербас А320 семејство

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ербас А320)
Ербас А320 (Airbus A320)

Белуга · А300 · А310 · А320 · А330 · А340 · А350 · А380

A319, A320, A321 на Луфтханза
Намена патнички авион
Земја на потекло  Европска Унија
Производител Ербас
Прв лет 22 февруари 1987
Во редовна употреба од 28 март 1988
Статус Во сервис
Главен корисник American Airlines
Број на произведени летала 3.572 до јули 2008[1]
Производна цена A318: US$56,0 до $62,1 милиони (2008)[2]
A319: $63,3 до $77,3 милиони (2008)
A320: $73,2 до $80,6 милиони (2008)
A321: $87,7 до $92,8 милиони (2008)
Варијанти A318
A319
A320
A321
A319neo
A320neo
A321neo

Ербас А320 (англиски: Airbus A320) е семејство на патнички авиони со мал до среден долет. Првпат почнале да летаат уште во 1988, и се први авиони со целосно електрични команди (т.н. fly-by-wire). Со повеќе од 3.500 испорачани авиони, семејството на А320 е втор после најголемиот конкурент, Боинг 737. А320 имаат одлична безбедносна историја, во споредба со конкурентите Боинг 737, МД-80/82 и ДЦ-9.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Airbus orders & deliveries“. Airbus S.A.S. Архивирано од изворникот на 2012-02-08. Посетено на 2008-10-08.
  2. Ербас ценовници од 2008, преземено на 27 јули 2008.