Енрико Фантини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енрико Фантини
Enrico Fantini
Лични податоци
Роден на 27 февруари 1976(1976-02-27)(48 г.)
Роден во Кунео, Италија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Кунео
Младинска кариера
Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–1996 Јувентус 1 (0)
1995-1996Кремонезе (позајмен) 20 (1)
1996–2000 Венеција 17 (1)
1997-1998Алесандрија (позајмен) 33 (10)
1998-1999Ливорно (позајмен) 31 (7)
1999-2000Модена (позајмен) 20 (5)
2000Кјево (позајмен) 14 (2)
2000-2002 Кјево 26 (1)
2001-2002Модена (позајмен) 18 (2)
2002-2004 Венеција 28 (6)
2004-2006 Фјорентина 48 (2)
2005-2006Торино (позајмен) 38 (9)
2006-2007 Болоња 19 (2)
2007-2009 Модена 41 (3)
2009-2010 Алесандрија 32 (3)
2010- Кунео 65 (43)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Енрико Фантини (роден на 27 февруари 1976 година) — италијански фудбалер кој игра за Кунео.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]