Еноец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еноец
Еноец
Цветови на лепавец (Galium aparine)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Линцуровидни
Семејство: Бросови
Род: Еноец
L.
Разновидност
околу 650 вида

Еноец (науч. Galium) — голем род едногодишни и повеќегодишни билки од семејството на бросовите (Rubiaceae). Вирее во умерени краишта на северната и јужната полутопка.

Родот опфаќа преку 600 вида[1] со проценки од 629[2] до 650.[3][4] Коленката (Sherardia arvensis) е близок сродник и може да се помеша со ситен еноец. Лазарката (Asperula) исто така е род во блиско сродство.

Меѓу народот, најпознат вид од родот еноец е лепавецот (Galium aparine), познат по тоа што се закачува или „лепи“ за облеката.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Galium. Flora of China.
  2. „WCSP“. World Checklist of Selected Plant Families. Посетено на 5 април 2010.
  3. Galium. The Jepson eFlora 2013.
  4. Според сознанијата во 2013 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]