Лазарка (растение)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазарка (растение)
Waldmeister(Mai).JPG
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Линцуровидни
Семејство: Бросови
Род: Еновец
Вид: Лазарка (растение)
Биномен назив
Galium odoratum
(L.) Scop.[1]
Синоними[2]
 • Asperula odorata
 • Galium matrisylva
 • Asperula odora
 • Chlorostemma odoratum
 • Asperula matrisylva
 • Asperula zangezurensis
 • Asterophyllum asperula
 • Asterophyllum sylvaticum
 • Asperula eugeniae
 • Galium odoratum var. eugeniae
Лазарка
Научна класификација врска=Шаблон:Taxonomy/Galium| edit
Царство: Plantae
Кладус: Tracheophytes
Кладус: Angiospermae
Кладус: Eudicotidae
Кладус: Asterids
Ред: Gentianales
Породица: Rubiaceae
Род: Galium
Врста:
G. odoratum
Биномно име
Galium odoratum

Синоними[2]
 • Asperula odorata
 • Galium matrisylva
 • Asperula odora
 • Chlorostemma odoratum
 • Asperula matrisylva
 • Asperula zangezurensis
 • Asterophyllum asperula
 • Asterophyllum sylvaticum
 • Asperula eugeniae
 • Galium odoratum var. eugeniae
Лазарка (Растение)

Лазарка, лепавец или миризлив брош (латински: Galium odoratum)[4] е повеќегодишно тревно растение. Поранешното професионално име (базионим) на ова растение е.[5][6][7] Цветниот период е од мај до јуни.

Опис[уреди | уреди извор]

Стеблото е исправено, високо до половина метар, без влакна. Листовите се во облик на прст, од 6 до 8 листови содржат. Обликот на листот е ланцелатен, со трн на врвот, не назабени, неподвижни, со големина од неколку сантиметри.[8] Цветовите се многу мали, бели, со интензивен мирис и се организирани во групирани соцветија . Бројот на прашниците е 4. Семето е со поделени плодови, составени од 2 плодници со бројни влакна.[8]

Ареал распрострањења[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во Европа, некои области на Азија и Северна Америка.[8]

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Густи шуми, со многу хранливи материи.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името Галиум потекнува од зборот гала, односно млеко на грчки јазик, бидејќи ова растение се користело како средство за добивање млечни производи, додека odoratum, латинска придавка, значи мирисна.[8]

Употреба и лековитост[уреди | уреди извор]

Сувото растение се користи како зачин. Се користи и како диуретик, антисептик и против мигрена.[8] Семето може да се користи за правење пијалоци.[8] Лазарката во народната медицина народот ја употебувал против астма, кашлица, бронхит и грип. Ја користеле и како средство за подобрување на апетитот, за болести на жолчката и црниот дроб. Се користела и како лек за несоница, хистерија и мигрена и друго.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „{{{name}}}“. База на GRIN. (англиски)
 2. 2,0 2,1 „World Checklist of Selected Plant Families: Royal Botanic Gardens, Kew“. apps.kew.org. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kategillis“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. Galium odoratum. Germplasm Resources Information Network (GRIN). ARS, USDA. 
 4. „Galium odoratum (L.) Scop“. www.gbif.org (англиски). Посетено на 2022-03-06.
 5. „Galium odoratum“. White Flower Farm.
 6. „Sweet Woodruff - Monrovia - Sweet Woodruff“. www.monrovia.com.
 7. „Royal Horticultural Society (London UK)“.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 „Lazarkinja (Galium odoratum)“. Plantea (хрватски). 2015-04-23. Посетено на 2019-08-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]