Емпедокле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емпедокле
'
Empedocles in Thomas Stanley History of Philosophy.jpg
Емпедокле, гравура од XVII век
Изворно име '
Роден(а) 490 п.н.е.
Агриџенто, Сицилија
Починал(а) 430 п.н.е. (на околу 60 години)
Етна, Сицилија
Период Претсократова филозофија
Подрачје Западна филозофија
Школа Плиралистичка школа
Претежна дејност
Космогенеза и Онтологија
Значајни идеи
Материјата е составена од четири елементи: вода, земја, воздух и оган
Космичките принципи на Филотас („Љубов„) и Никеи („Караница“)[1]

Емпедокле (490-430 година п.н.е.) бил старогрчки филозоф, научник, физиолог и верски учител. Бил жител на градот Агригент, грчки град на Сицилија, носел златен, лавров венец и бронзени сандали. Бил проучен исцелител и извонреден говорник; Аристотел го опишал „како татко на говорништвото“. Емпедокле бил најпознат по убедувањето дека сите материи се состојат од четири елементи - огнот, воздухот, земјата и водата, кои ги спојуваат и ги раздвојуваат персонификуваните косимчки сили на љубовта и раздорот. Верувал во реинкарнацијата и тврдел дека е божествено битие. Според преданието, умрел фрлајќи се во пламенот на Етна, додека се обидувал да докаже дека ќе се врати како бог.

Извор[уреди | уреди извор]

  • Дејвис, Адам Харт, уред (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8.  (библ.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Frank Reynolds, David Tracy (eds.), Myth and Philosophy, SUNY Press, 1990, p. 99.