Елен Ки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елен Ки
Елен Ки (десно) со вајарот Карл Мајлс, околу 1915 г.
Роден/а11 декември 1849(1849-12-11)
Гладхамар Париш, општина Вестервик, Шведска
Починат/а25 април 1926(1926-04-25) (возр. 76)
брегот Елен Кис, во близина на Алвастра, Шведска

Елен Каролина Софија Ки ( шведски: [ˈkej] ; 11 декември 1849 - 25 април 1926) била феминист- писателка во Шведска за повеќе теми од областа на семејниот живот, етиката и образованието и била важна фигура во движењето „Modern Breakthrough“. Таа била рана застапничка на пристапот кон образованието и родителството насочен кон децата, а исто така била и поборник за правото на глас на жените.

Таа е позната по својата книга за образованието Barnets århundrade (1900), која била преведена на англиски јазик во 1909 година како Векот на детето.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Елен Ки е родена во Смоланд, Шведска, на 11 декември 1849 година [2] Нејзиниот татко бил Емил Ки, основач на Шведската аграрна партија и чест соработник на шведскиот весник „ Aftonposten“. Нејзината мајка била Софи Посе Ки, која е родена во аристократско семејство од најјужниот дел на округот Скане. Емил го купил Сандшолм за време на неговата венчавка; дваесет години подоцна тој го продал од финансиски причини.[3]

1870-тите години[уреди | уреди извор]

Во летото 1874 година, Ки отпатувала во Данска и ги проучувала нивните народни колеџи. Народните колеџи биле институции за високо образование за младите од село. Една од нејзините рани амбиции била да основа шведско средно народно училиште, но наместо тоа, таа одлучила во 1880 година да стане учителка во училиштето за девојчиња на Ана Витлок во Стокхолм.[3]

Набргу по преселбата во Стокхолм, се спријателила со Софи Адлерспар, која била уредник на „ Tidskrift för Hemmet“ ( Весник за домот ), основан во 1859 година од Адлерспар и Розали Оливекрона. Во 1874 година, idskrift för Hemmet го објавил нејзиниот прв напис.[3]

1880-тите години[уреди | уреди извор]

Во 1883 година, Ки започнала со настава во новото училиште Антон Нистром, Народен институт, основан во 1880 година. Таа исто така помогнала во организирањето на „The Twelves“, група од дванаесет дами од повисока класа кои спонзорирале и организирале социјални функции за да им помогнат во подобрувањето на манирите на дамите од работничката класа.[3]

И покрај тоа што Ки имала многу слични верувања со членовите на „Fredrika-Bremer-förbundet“, два главни проблеми ја навеле да се спротивстави на здружението во средината на 1880-тите: важноста на сексуалноста и социјалното значење на биолошките разлики меѓу жените и мажите. Во 1886 година го објавила клучното издание Om reaktionen mot kvinnofrågan (За реакцијата против прашањето за жената), кое било многу критично и се спротивставувало на егалитарните склоности на шведското движење на жените. Делото е објавено во списанието на Густаф аф Гајерстам, „Revy i litterära och sociala frågor“ ( Преглед на книжевни и социјални теми ).[3]

Исто така, во 1886 година, таа напишала рецензија за En sommarsaga ( Една летна приказна, 1886) од Ана Шарлот Лефлер во краткотрајното списание Framåt ( Напред ). Таа била критична кон делото затоа што имало обид на една жена да комбинира брак, мајчинство и кариера како уметник.[3] Во 1886 година, таа станала една од основачите на шведското друштво за реформи во облекувањето.

Во 1889 година, таа ја објавила Några tankar om huru reaktioner uppstå, jämte ett genmäle till d:r Carl v. Bergen, samt om yttrande och tryckfrihet ( Некои мисли за тоа како започнуваат реакциите ), што ја обележала како социјален радикал, и таа никогаш не би го негирала тоа.[3]

Промена на ставовите[уреди | уреди извор]

Ки пораснала во атмосфера на либерализам и во текот на 1870-тите нејзините политички убедувања биле радикално либерални. Таа била републиканка, со идејата за слобода која имала огромно значење за неа. Во тек на 1880-тите, нејзиното размислување станало уште порадикално, влијаејќи прво на нејзините религиозни убедувања, а потоа и на погледите за животот во општеството воопшто. Ова бил резултат од обемното читање. Во вториот дел од 1880-тите, а особено во 1890-тите, таа започнала да чита социјалистичка литература и сè повеќе се пренасочувала кон социјализмот.

Подоцнежен живот[уреди | уреди извор]

Кон крајот на 1880-тите / почетокот на 1890-тите, Ки одлучила да напише биографии за жени кои имале истакнати улоги во шведскиот интелектуален живот; како: Викторија Бенедиктсон, Ана Шарлот Лефлер и Соња Ковалевски. Таа исто така би пишувала и за Јохан Волфганг фон Гете и Карл Јонас Лав Алмквист.

Весникот Хрониката Кембриџ од Кембриџ, Масачусетс на 19 октомври 1912 година забележал дека во „The Atlantic Monthly“, Елен Ки, шведската писателка, која имала толку огромно влијание врз движењето на жените низ цела Европа, го има своето прво појавување во американско списание со својата статија за „Мајчинството“. [4] Движењето на жените од Елен Ки е објавено на шведски јазик во 1909 година, а преведено е на англиски во 1912 година од издавачот Синови на П. Патнам.[5]

Откако се повлекла од наставата, ја запознала и помогнала на младата поетеса Рајнер Марија Рилке. Подоцна била насликана од Хана Паули. Во „ Умри антифеминистен“ ( „Антифеминистите“, 1902) од Хедвиг Дом и Ки и Лу Андреас-Саломе биле наведени како антифеминисти.[3]

Починала на 25 април 1926 година на седумдесет и шест годишна возраст.[3]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

Елен Ки ја започнала својата кариера како писател во средината на 1870-тите со литературни есеи. Таа станала позната на широката јавност преку брошурата За слободата на говорот и објавувањето (1889). Нејзиното име и нејзините книги тогаш станале тема на разговори. Следните дела се фокусирале на нејзините ставови за образованието, личната слобода и независниот развој на поединецот.[се бара извор] Овие дела вклучуваат:

 • Индивидуализам и социјализам (1896)
 • Слики на мислата (1898)
 • Човечки суштества (1899)
 • Животни линии, томови I-III (1903–06)
 • Неутралност на душите (1916).

Неколку дела на Ки се преведени на англиски јазик од страна на Мама Бортвик, за време на нејзината афера со Френк Лојд Рајт.[6] Меѓу нејзините најпознати дела објавени на англиски јазик:

 • Моралот на жената (1911)
 • Љубов и брак (1911, реп. со критички и биографски белешки од Хавелок Елис, 1931)
 • Векот на детето (1909)
 • Движењето на жените (1912)
 • Помладата генерација (1914)
 • Војна, мир и иднина (1916).[7]

Наследство[уреди | уреди извор]

Инспирирала писатели како Селма Лагерлиф, Марика Стернстет, Вака Јамада и Елин Вогнер. Марија Монтесори напишала дека предвидувала дека 20 век ќе биде векот на детето.[8]

Хавелок Елис напишала позитивни критики за нејзините студии за човечката сексуалност.

Ки изјавила дека мајчинството е толку клучно за општеството што владата, наместо нивните сопрузи, треба да ги поддржува мајките и нивните деца. Овие идеи во врска со државната поддршка на децата влијале на социјалното законодавство во неколку земји.[7]

Значителна колекција на трудовите на Ки е во Кралската библиотека во Стокхолм.[3]

Во 1890-тите, Ки нарачала куќа дизајнирана од архитектот Ингве Расмусен.[9] Во 1890-тите, таа претставувала „центар за политички радикалната интелектуална и уметничка авангарда на Стокхолм“.[9] Куќата на Ки станала основа и туристичко место.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Barnets århundrade at Project Runeberg
 2. Ellen Key - Britannica Online Encyclopedia
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 Wilkinson, Lynn R. (2002). Twentieth-Century Swedish Writers Before World War II. Farmington Hills, Michigan: Gale. ISBN 978-0-7876-5261-6.
 4. The Cambridge Chronicle, Cambridge, Massachusetts, October 19, 1912, p. 20
 5. https://archive.org/details/thewomanmovement00keyeuoft
 6. Borthwick, Mamah; Friedman, Alice T. (June 2002). „Frank Lloyd Wright and Feminism: Mamah Borthwick's Letters to Ellen Key“. Journal of the Society of Architectural Historians. 61 (2): 140–151. doi:10.2307/991836.
 7. 7,0 7,1 The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. Copyright 2001-05 Columbia University Press.
 8. Montessori, Maria (1972). The Secret of Childhood, New York, Ballantine Books.
 9. 9,0 9,1 Johamesson, Lena (January 1995). „Ellen Key, Mamah Bouton Borthwick and Frank Lloyd Wright. Notes on the historiography of non‐existing history“. NORA - Nordic Journal of Feminist and Gender Research. 3 (2): 126–136. doi:10.1080/08038740.1995.9959681.
 10. „Ellen Key's Strand“. Архивирано од изворникот на 29 May 2015. Посетено на 28 May 2015.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

 • Ellen Karolina Sofia Key во Svenskt kvinnobiografiskt lexikon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]