Еленд (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еленд
Градски дел во Оберхарц на Брокен
Еленд (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Еленд (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 27 км2
Надм. височина 490 м
Население 409  (31 декември 2010)
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38875
Повик. бр. 039455
Портал www.elend-harz.de
Местоположбата на Еленд во рамките на округот Харц
Местоположбата на Еленд во рамките на округот Харц
Координати 51°44′41″N 10°41′10″E / 51.74472° N; 10.68611° E / 51.74472; 10.68611Координати: 51°44′41″N 10°41′10″E / 51.74472° N; 10.68611° E / 51.74472; 10.68611
Споменик на поделбата и повторното обединување на внатрегерманската граница веднаш до B 27 сојузниот пат помеѓу Еленд и Браунлаге

Еленд (германски: Elend) се наоѓа во долината Боде во горниот дел на Харц во централна Германија. Овој дел на долината е познат како Elendstal („Долина Еленд“). Еленд е општина во округот Оберхарц на Брокен во округот Харц во германската покраина Саксонија-Анхалт и се наоѓа на висина од 505 метри. До 1990 Еленд се наоѓал близу внатрегерманската граница.