Електромотор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Разни електромотори

Електромотор (струен двигател или струјоврт) — направа која ја претвора електричната енергија во механичка работа. Денес се употребуваат голем број видови на електромотори, но принципот на работа е ист кај сите. Електромоторите ги има во голем дел на апарати во домаќинствата, а се користат и во скоро сите машини во индустријата. Обратната постапка во претварање на механичката енергија во електрична енергија се врши со електричен генератор.

Поврзано[уреди | уреди извор]