Вонсончева планета

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Екстрасоларна планета)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уметничка претстава за вонсончева планета (гасовит џин)

Вонсончева планета (егзопланета или екстрасоларна планета) — планета надвор од нашиот Сончев систем, која орбитира околу некоја ѕвезда. До 1 октомври 2017 г. откриена е вкупно 3.671 вонсончева планета.[1] Најголемиот дел од нив се откриени преку набљудување на брзината на ѕвездите и некои други посредни методи, а не преку непосредно набљудување. Повеќето откриени вонсончеви планети се огромни гасовити џинови, налик на Јупитер. Скорешните откритија на многу помали светови укажуваат на тоа дека не толку сјајните карпести планети се побројни од гасовитите џинови.[2]

Најблиската вонсончева планета до Земјата е Алфа Кентаур Bb откриена во 2012 г. Најмалата досега откриена е Кеплер-37b во соѕвездието Лира и е малку поголема од Месечината.

Списоци[уреди | уреди извор]

Класификации[уреди | уреди извор]

Системи[уреди | уреди извор]

Населеност[уреди | уреди извор]

Студии[уреди | уреди извор]

Астрономи[уреди | уреди извор]

Опсерватории[уреди | уреди извор]

Мисии[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Истражувачки проекти