Едмунд (војвода од Сомерсет)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едмунд
војвода од Сомерсет

Татко Хенри VII
Мајка Елизабета Јоршка
Почивалиште Вестминстерска катедрала, Лондон

Едмунд (21 февруари 1499 - 19 јуни 1500) — шесто дете на англискиот крал Хенри VII и [[Елизабета Јоршка].

По неговото раѓање, тој се здобил со титулата војвода од Сомерсет. На 24 февруари, односно по три дена од неговото раѓање, Едмунд бил крстен.

Тој починал кога имал само 15 месеци од непознати причини. По ова тој бил побребан во Вестминстерската катедрала.