Европско првенство во водени спортови 1927

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

2-то Европско првенство во водени спортови се одржа во Болоња, Италија од 31 август до 4 септември, 1927 година. На ова европско првенство, за прв пат учествувале женски натпреварувачки.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

       Домаќин

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Германија 5 5 6 16
2  Шведска 4 2 1 7
3  Холандија 3 2 0 5
4  Обединето Кралство 2 2 1 5
5  Унгарија 1 2 1 4
6  Австрија 1 0 2 3
7  Франција 0 2 0 2
8  Италија 0 1 2 3
9  Белгија 0 0 2 2
10 Чешка Чехословачка 0 0 1 1
Вкупно 16 16 16 48

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Скокови во вода[уреди | уреди извор]

Машки дисциплини
Дисциплина Злато Сребро Бронза
3 метри
подробно
Евалд Рибшлегер
 Германија
7/173.86 Едмунд Линдмарк
 Шведска
16.5/159.86 Лучиано Гоци
 Италија
18/160.14
Платформа
подробно
Ханс Лубер
 Германија
7/114.86 Евалд Рибшлегер
 Германија
11/111.24 Ецио Селва
 Италија
18/100.64
Женски дисциплини
Дисциплина Злато Сребро Бронза
3 метри
подробно
Клара Борнет
 Австрија
5/103.32 Лини Сенчен
 Германија
11/91.96 Хани Реборн
 Германија
14/86.24
Платформа
подробно
Исабел Вајт
 Обединето Кралство
5/36.40 Ирене Саволон
 Франција
12.5/32.40 Ева Оливиер
 Шведска
14/32.20

Пливање[уреди | уреди извор]

Mашки дисциплини
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 м краул
подробно
Арне Борг
 Шведска
1:00.0 Истван Барани
 Унгарија
1:03.2 Огуст Хајтман
 Германија
1:03.4
400 м краул
подробно
Арне Борг
 Шведска
5:08.6 Херберт Хајнрих
 Германија
5:15.8 Вацлав Антош
Чешка Чехословачка
5:16.2
1500 м краул
подробно
Арне Борг
 Шведска
19:07.2
СР
Џузепе Перентин
 Италија
21:50.4 Јоаким Радемахер
 Германија
22:00.0
100 м грбно
подробно
Ескил Лундал
 Шведска
1:17.4 Аладар Битски
 Унгарија
1:17.6 Густав Фролих
 Германија
1:17.8
200 м градно
подробно
Ерих Радемахер
 Германија
2:55.2 Вилхелм Прасе
 Германија
2:58.0 Луис Ван Парис
 Белгија
2:59.8
4×200 м краул
подробно
 Германија
Огуст Хајтман
Јоаким Радемахер
Фридрих Бергер
Херберт Хајрих
9:49.6
СР
 Шведска
Аке Борг
Ауло Густафсон
Ескил Лундал
Арне Борг
9:52.0  Унгарија
Геза Зигритз
Режо Вание
Андреас Вание
Истван Барани
10:36.0
Женски дисциплини
Дисциплини Злато Сребро Бронза
100 м краул
подробно
Мариа Виердаг
 Холандија
1:15.0 Џоиси Купер
 Обединето Кралство
1:15.0 Шарлот Леман
 Германија
1:16.1
400 м краул
подробно
Мери Браун
 Холандија
6:11.8 Марион Лаверти
 Обединето Кралство
6:13.6 Фритзи Лову
 Австрија
6:21.0
100 м грбно
подробно
Вилхемина ден Турк
 Холандија
1:24.6 Мери Браун
 Холандија
1:26.2 Филис Хардинг
 Обединето Кралство
1:30.8
200 м градно
подробно
Хилде Шрадер
 Германија
3:20.4 Шарлот Мухе
 Германија
3:25.2 хеди Биененфилд
 Австрија
3:27.0
4×100 м краул
подробно
 Обединето Кралство
Марион Лаверти
Валери Дејвис
Елен Кинг
Џоиси Купер
5:11.0  Холандија
Трус Клајпвик
Вилхемина ден Турк
Мери Браун
Мариа Виердаг
5:11.6  Германија
Шарлот Леман
Ани Реборн
Мариане Шмит
Рени Еркенс
5:12.8

Легенда: СР – Светски рекорд

Ватерполо[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Машки турнир
подробно
 Унгарија  Франција  Белгија

Наводи[уреди | уреди извор]