Европско првенство во водени спортови 1934

Од Википедија — слободната енциклопедија

4. Европско првенство во водени спортови се одржало во Магдебург, Германија од 12 до 19 август 1934 година.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

       Домаќин

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Германија 6 9 4 19
2  Холандија 4 2 1 7
3  Унгарија 3 0 0 3
4  Франција 2 0 0 2
5  Обединето Кралство 1 1 2 4
6  Италија 0 2 2 4
7 Чешка Чехословачка 0 1 1 2
8  Шведска 0 1 0 1
9  Данска 0 0 4 4
10  Швајцарија 0 0 1 1
10  Белгија 0 0 1 1
Вкупно 16 16 16 48

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Скокови во вода[уреди | уреди извор]

Машки дисциплини
Дисциплина Злато Сребро Бронза
3 метри
подробно
Лео Есер
 Германија
138.75 Винфрид Мараун
 Германија
129.53 Франц Ликерт
Чешка Чехословачка
129.38
10 метри
подробно
Херман Шторк
 Германија
98.99 Франц Ликерт
Чешка Чехословачка
92.17 Евалд Рибшлегер
 Германија
90.72
Женски дисциплини
Дисциплина Злато Сребро Бронза
3 метри
подробно
Олга Јенч-Јордан
 Германија
74.78 Катинка Ларсен
 Обединето Кралство
68.1 Анелис Кап
 Германија
65.56
10 метри
подробно
Херта Чише
 Германија
35.43 Ингеборг Сјоквист
 Шведска
31.54 Ингер Краг
 Данска
31.39

Пливање[уреди | уреди извор]

Машки дисциплини
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 м краул
подробно
Ференц Чик
 Унгарија
59.7 Хелмут Фишер
 Германија
59.8 Ото Виле
 Германија
1:01.2
400 м краул
подробно
Џин Тарис
 Франција
4:55.5 Паоло Костоли
 Италија
5:07.5 Џакомо Сињори
 Италија
5:11.0
1500 м краул
подробно
Џин Тарис
 Франција
20:01.5 Паоло Костоли
 Италија
21:01.1 Норман Вејнрајт
 Обединето Кралство
21:10.0
100 м грбно
подробно
Џон Бесфорд
 Обединето Кралство
1:11.7 Ернст Куперс
 Германија
1:12.2 Едгар Сигрист
 Швајцарија
1:12.6
200 м градно
подробно
Ервин Сиетас
 Германија
2:49.0 Пол Шварц
 Германија
2:49.4 Ханс Малмстром
 Данска
2:49.8
4×200 м краул
подробно
 Унгарија
Едон Гроф
Андраш Мароти
Ференц Чик
Арпад Ленгјел
9:30.2  Германија
Хеико Швартц
Волфганг Лисевиц
Ото Ленкич
Ото Виле
9:31.2  Италија
Масимо Коста
Џакомо Сињори
Гвидо Гинта
Паоло Костоли
9:44.1
Женски дисциплини
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 м краул
подробно
Вили Ден Уден
 Холандија
1:07.1 Ри Мастенбрук
 Холандија
1:08.1 Жизела Арендт
 Германија
1:10.3
400 м краул
подробно
Ри Мастенбрук
 Холандија
5:27.4 Вили Ден Уден
 Холандија
5:27.4 Лили Андерсен
 Данска
5:45.1
100 м грбно
подробно
Ри Мастенбрук
 Холандија
1:20.3 Жизела Арендт
 Германија
1:20.4 Мери Оуверслут
 Холандија
1:22.2
200 м градно
подробно
Марта Гененгер
 Германија
3:09.2 Хани Хелцнер
 Германија
3:09.3 Ингер Краг
 Данска
3:13.2
4×100 м краул
подробно
 Холандија
Јохана Селбах
Ана Тимерманс
Ри Мастенбрук
Вили Ден Уден
4:41.5  Германија
Рут Халбсгут
Ингрид Охлигер
Хилда Салберт
Жизела Арендт
4:50.4  Обединето Кралство
Олив Бартл
Маргери Хинтон
Една Хјуз
Сеселија Волстенхолм
4:58.3

Ватерполо[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Машки турнир
подробно
 Унгарија  Германија  Белгија

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „European Swimming Championships (Men)“. GBRSPORTS.COM.
  • „European Swimming Championships (Women)“. GBRSPORTS.COM.