Европска бубаќарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европска бубаќарка
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Лисичинковидни
Семејство: Лисичинки
Род: Бубаќарка
Вид: Европска бубаќарка
Научен назив
Heliotropium europaeum
L.

Европска бубаќарка или обична бубаќарка (науч. Heliotropium europaeum) — вид растение од семејството на лисичинките (Boraginaceae).[1] Домородна е во Европа, Азија и Северна Африка, но денес одомаќинета и на други места како Австралија и Северна Америка. На некои места расте како крајпатна билка[2]. Ова едногодишна билка има вретенест корен и достигнува висина од највеќе 40 см. Стебленцето има овален пресек, а листовите се обраснати со меки влакненца. Соцветијата се завиени шилки од бели цветови со власести или четкести чашкини ливчиња. Секој свет има пречник од само неколку милиметри. Плодот е ситна џумкава јатка.

Отровност[уреди | уреди извор]

Растението е отровно и содржи пиролизидински алкалоиди.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Heliotropium europaeum“. Служба за заштита на природните ресурси при USDA — база PLANTS. Посетено на 19 јануари 2016.
  2. „Прилог 9. Список на растенија во коридорот на автопатот Блаце – Скопје. Студија за ОВЖССА“ (PDF). Јавно претпријатие за државни патишта.
  3. The MERCK Veterinary Manual, Table 5 Архивирано на 17 ноември 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]