Евгени Лукјаненко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евгени Лукјаненко
Медали
Натпреварувач за  Русија
Машка атлетика
Олимписки игри
Сребрен медал – второ место 2008 Пекинг скок со стап
Светски првенства во сала
Златен медал - прво место 2008 Валенсија скок со стап

Евгени Јуриевич Ликјаненко (руски:Евгений Юрьевич Лукьяненко) (роден на 23 јануари 1985) — руски атлетичар кој се натпреварува во техничката дисциплина скок со стап.

На светското првенство во сала одржано во Валенсија во 2008, Евгени го освои златниот медал со прескокнати 5,90 m.

Во јули 2008, Евгени Лукјаненко во Бидгож прескокна висина на нов личен рекорд од 6,01m. На Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг, тој го освои сребрениот медал со прескокнати 5,85 m.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]