Долгашка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долгашка (Елевска) Река
Долгашка (Елевска) Река 02.jpg
Средното течение на реката во долот меѓу Елевци и Долгаш
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворЛениште меѓу врвовите Дафиница, Бабин Срт и Докат Баир на Стогово
УстиеДебарско Езеро

Долгашка Река — река во Македонија. Се наоѓа на западната падина на планината Стогово, во пределот на дебарска Жупа, поминува покрај селата Елевци и Долгаш и се влива во Дебарското Езеро, југоисточно од Дебар[1]. Извира од повеќе мали извори на висорамнината Лениште помеѓу врвовите Дафиница, Бабин Срт и Докат Баир високо на планината Стогово, од каде протекуваат неколку потоци со имињата Бела Река, Круше и Кара Дере кои како изворишни челенки го составуваат главниот тек на реката кој минувајќи крај селото Елевци го носи името Елевска Река. Под името Елевска Река тече се до средното течение кај мосотот на патот помеѓу Елевци и Долгаш, по што таа го добива името Долгашка Река сè до својот влив во Дебарското Езеро (порано Црн Дрим) кај месноста Требишки Мост.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 27. ISBN 978-9989-2117-6-8.