Димо Настески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Димо Б. Настески ( 1922 во Близанско, Порече25 април 1945 во Врпоље, Хрватска) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Димо бил роден во 1922 година во селото Близанско кај Македонски Брод. По занимање бил општ работник. Стапил доброволно во Првата македонско-косовска ударна бригада. Учествувал на Сремскиот фронт каде загинал на 25 април 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.218