Димитри Мариновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитри Мариновски
Роден 14 ноември 1928
Охрид, Кралство Југославија
Националност Македонец
Занимање оперски пејач

Димитри Мариновски (роден на 14 ноември 1928 година во Охрид) — македонски оперски певец, баритон, првенец на Операта на МНТ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Уште во основно училиште, тој пеел во студентскиот хор. Откако завршил средно училиште, студирал геологија, но во исто време се занимавал и со хорот на Радио-Бгда. Своето пеење го усовршил по свој аранжман на различни начини и на различни страни. Студирал со многу педагози: во Белград со Корнелија Нинковиќ, Јелена Симиќ-Матијевиќ и Никола Цвејиќ, во Загреб со Златко Шир, Марија Боршиќ и Драго Хршиќ и во Нови Сад со Теодор Динајски, но и од публиката и од грамофонските записи. Иако овој начин на образование е невообичаен, тој одлично се снашол, бидејќи секогаш бил свесен за сопствените можности.

Дипломирал на Вишата педагошка школа (оддел за музика) во Скопје во 1957 година. Од 1952 до 1961 година бил ангажиран во Скопската опера, а од 1 септември 1961 до 15 август 1974 година бил солист во Операта СНП. Како темпераментен актер, тој најимпресивно толкувал динамични и жестоки ликови, иако бил успешен и да ги претставува ликовите надворешно статички, но богат со внатрешен емотивен живот. Во Операта на МНТ бил во постојан работен однос од 1952 до 1983 г., но и понатаму, до 1994, учествувал во реализацијата на нејзиниот репертоар. Во периодот од 1961 до 1975 година бил ангажиран како солист во Новосадската опера[2].

Остварил повеќе од 15 главни улоги, од кои позначајни се: Риголето, Набуко, Магбет, Холанѓанинот скитник (во истоимените опери), Јаго (Отело), Скарпија (Тоска), Родриго-Поза (Дон Карлос), Амонасро (Аида). Со ансамблот или самостојно има остварено свои проекти низ Југославија, Франција, САД, Канада, Грција, Бугарија, Романија и Унгарија. Снимил за радио станиците Скопје, Белград и Нови Сад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Мариновски". Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 916. 
  2. „МАРИНОВСКИ Димитри“. Енциклопедија Српског народног позоришта. www.snp.org.rs/. Посетено на 2020-08-18.