Прејди на содржината

Дилан О’Брајен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дилан О'Брајен
О'Брајен во Сан Диего Комик-Кон 2017
Роден(а)26 август 1991(1991-08-26)(32 г.)
Њујорк (град), Њујорк (сојузна држава), САД
ОбразованиеСредно училиште Мира Коста
Занимањеглумец
Активен период2011–сè уште
Родно местоСпрингфилд Тауншип, Њу Џерси, САД

Дилан О'Брајен (роден на 26 август 1991 година) е американски глумец. Тој е познат по неговата главна улога како Томас во научно-фантастичната авантура трилогија Лавиринтот Тркач (2014-2018) и за неговата улога како Стајлс Стилински во телевизиската серија на МТВ Тинејџер волк. Неговата друга работа вклучува улоги во филмови како што се Првпат и Американски убиец, како и споредни улоги во Приправници и Пекол на хоризонтот.

Ран живот[уреди | уреди извор]

О'Брајен е роден во Њујорк, син на Лиза (моминско презиме: Родос), поранешна глумица која исто така има завршено глумечко училиште и Патрик О'Брајен, оператор на камера.[1][2] Тој израснал во Спрингфилд Тоуншип, Њу Џерси, сè до дванаесет годишна возраст, кога тој и неговото семејство се преселиле во Хермоса Бич, Калифорнија.[3][4][5] Неговиот татко има ирско потекло, а неговата мајка италијанско, англиско и шпанско потекло.[6] По завршување на средното училиште Мира Коста во 2009 година, тој размислувал да се занимава со спортско емитување и евентуално да работи за Њујорк Метс.[7] На 14 годишна возраст, О'Брајен започнал со објавување на оригинални видеа на неговиот Јутјуб канал. Со развојот на видеата, локален продуцент и директор му понудил работа на интернет серии, за време на неговата четврта година од средно училиште. Тој планирал да се запише на Универзитетот Сиракуза[8] за спортски коментатор, но одлучил да ја продолжи глумечката кариера.[9]

Кариера[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на неговата глумечка кариера, О'Брајен продуцирал, режирал и глумел во голем број на комични кратки филмови кои тој ги објавувал преку својот личен Јутјуб канал.[10] Тој, исто така бил тапанар на рок групата „Бавни деца во игра“.[11]

Тој поминал неколку аудиции пред да добие една од главните улоги во МТВ серијата Тинејџерски волк, серија заснована на истоимениот филм во 1985 година. Тој требало да ја глуми улогата на Скот, но по читање на сценариото, О'Брајен сакал да оди на аудиција за улогата на Стајлс.[12] По четири аудиции тој ја добил улогата. Во 2010 година, тој започнал со улогата на Стајлс во серијата.[13]

Во 2011 година, О'Брајен бил претставен на публиката во сосема импровизиран, независен комичен филм Висок пат, во режија на Исправена граѓанска бригада.

Следната година, тој добил улога заедно со Брит Робертсон во романтичната комедија Првпат, во режија на Џон Касдан. Премиерата на филмот се одвивала во конкуренција во 2012 на  филмскиот фестивал Санденс, и бил објавен подоцна истата година.

Во средината на 2013, О'Брајен глумел во комедијата на Шон Леви Приправници, со Винс Вон и Овен Вилсон.

Снимањето на продолжението на филмот за Лавиринт тркач , Лавиринт тркач: Горат испитувања, почнало ккон крајот на октомври 2014 година во Ново Мексико, а филмот бил објавен на 18 септември 2015 година.[14]

Во март 2016 година, О'Брајен бил повреден за време на снимањето на сцена за Лавиринт тркач: Смртта се излечи. О'Брајен бил подигнат на врвот на возило што се движи, кога неочекувано, друго возило го удрило. Неговите повреди, кои вклучувале „потрес на мозокот, скршеници на лицето и длабоки исеченици“, биле значителни, но не опасни по живот.[15] Во април 2016 година, било утврдено дека повредите биле сериозни и дека ќе му треба повеќе време да се опорави.[16] По неколку месеци опоравување, О'Брајен започнал со снимање други проекти и ги презакажал датумите за снимањето за последните епизоди во серијата Лавиринт тркач. Во август 2016 година целосно се опоравил.[17] Истата година, тој добил улога со Марк Волберг во трилерот Пекол на хоризонтот.

По некое време после неговото опоравување од повредата и презакажувањето на снимањето, Твенти сенчри фокс во март 2017 го објавиле почетниот датум за Смртта се излечи. Премиерата на филмот била на 26 јануари, 2018 година.[18][19] Сите три филма се пласираа на првото место во Северна Америка уште на премиерата.[20][21][22]

Во мај 2018, О'Брајен играл во мистериозниот трилер на Кристофер МакБрајд Образованито на Фредрик Фитцел,[23] и трилерот на Гери Олдман, Бају.[24]

Во 2019, тој гостувал во комичната серија на Јордан Пил, Чуден град.[25]

Личен живот[уреди | уреди извор]

О'Брајен е во врска со глумицата Брит Робертсон, со која се запознал во 2011 година, за време на снимањето на филмот Првпат.[26][27][28]

Филмографија[уреди | уреди извор]

О'Брајен во Комик-Кон, 2014

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2011 Чарли Браун: Blockhead е Одмазда Чарли Браун Краток филм[29]
2011 Висок Патот Џими
2012 Прв Пат Дејв Hodgman
2013 Практичната Настава Стјуарт Twombly
2014 Лавиринтот Тркач Томас
До 2015 Лавиринт Тркач: Горат Испитувања Томас
2016 година Deepwater Хоризонт Халев Holloway
2017 Американската Убиец Mitch Rapp
2018 Лавиринт Тркач: Смртта Лек Томас
TBA Образованието на Фредрик Fitzell Фред Снимањето[30]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2011-2017 Тинејџерски Волкот "Стајлс" 
Стилински
Главна улога
2013 Првиот Датуми со Тоби Харис Петар Кратка веб серија; епизода: "Roommates"[31]
2013 Нова Девојка Човек Епизода: "Virgins"
2019 Чудно Град

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Улоги Резултат Налози
2013 Young Hollywood Awards Best Ensemble (shared with Tyler Posey, Crystal Reed, Holland Roden and Tyler Hoechlin) Teen Wolf Победник [32]
2014 Giffoni Film Festival Experience Award Самиот Honored [33]
NewNowNext Awards Best New Film Actor The Maze Runner Номинирана [34]
Teen Choice Awards Choice TV Villain Teen Wolf Победник [35]
Young Hollywood Awards Breakthrough Actor Самиот Победник [36][37]
2015 Melty Future Awards Prix International Masculin Самиот Победник [38]
MTV Movie Awards Best Hero The Maze Runner Победник [39]
Best Fight (shared with Will Poulter) The Maze Runner Победник
Best Scared-As-S**t Performance The Maze Runner Номинирана
Breakthrough Performance The Maze Runner Победник
Teen Choice Awards Choice Movie Actor: Action/Adventure The Maze Runner Номинација [40]
Choice Movie Chemistry (shared with Thomas Brodie-Sangster) The Maze Runner Номинација [41]
Choice TV: Scene Stealer Teen Wolf Победник
2016 Teen Choice Awards Choice AnTEENcipated Movie Actor Deepwater Horizon Победник [42]
Choice Movie Actor: Action/Adventure The Scorch Trials Победник [43]
Choice Movie Chemistry (shared with Thomas Brodie-Sangster) The Scorch Trials Победник [44]
Choice Summer TV Actor Teen Wolf Победник
2017 Teen Choice Awards Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actor Teen Wolf Победник [45]
Choice TV Ship (shared with Holland Roden) Teen Wolf Номинација
2018 Teen Choice Awards Choice Action Movie Actor The Death Cure Номинација [46]
Choice Movie Ship (shared with Kaya Scodelario) The Death Cure Номинација

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Stuzin, Anne Chorske. „Skidmore Scope Fall 2009“. Посетено на March 23, 2014.
 2. Barker, Lynn (July 27, 2011). „Teen Wolf's Dylan O'Brien 'In real life, I'm the werewolf.'. Архивирано од изворникот на August 2, 2011. Посетено на July 27, 2011.
 3. "Biography". Dylan O'Brien Online. Retrieved February 6, 2017.
 4. Hixon, Michael (April 22, 2014). "Former Hermosa Beach resident stars in potential blockbuster: Dylan O'Brien got his break on MTV's 'Teen Wolf' but will star in the feature film 'The Maze Runner' in September". The Beach Reporter.
 5. Jacobs, Jay S. (October 19, 2012). „Dylan O'Brien interview about 'The First Time' and 'Teen Wolf.'. Посетено на September 4, 2013.
 6. Johnson, Jason (June 4, 2012). „Sidekick supreme“. Посетено на June 4, 2012.
 7. Mathews, Dana (2013). „Up Close and Personal with Dylan O'Brien: The 'Maze Runner' Star Talks Movies, Making It, and More“. Архивирано од изворникот на 2015-05-04. Посетено на September 8, 2014.
 8. Stark, Stephanie (July 6, 2011). "One to Watch: Teen Wolf's Dylan O'Brien". Gotham.
 9. Callaway, Tyler (October 10, 2015). "Dylan O'Brien Is on the Rise in Hollywood. Here's Why He Will Be the Next Big Star" Архивирано на 25 октомври 2016 г.. Moviepilot. October 10, 2015.
 10. Предлошка:Cite av media
 11. Hixon, Michael (October 15, 2013). "Back at 'Play': Local band Slow Kids at Play gets new members and outlook. They will perform at Saint Rocke on Saturday". The Beach Reporter.
 12. Radish, Christina (July 8, 2011). „Dylan O'Brien Interview TEEN WOLF“.
 13. „Breaking News – MTV Builds Slate of Scripted Programming with 2011 Premieres of Original Series 'Teen Wolf' and 'Skins'. The Futon Critic. August 6, 2010. Архивирано од изворникот на 2012-07-14. Посетено на 2018-09-30.
 14. Jarett Wieselman (September 4, 2014). „A "Maze Runner" Sequel Is Already in Pre-Production“. BuzzFeed. Посетено на September 6, 2014.
 15. Hipes, Patrick; Busch, Anita (April 29, 2016). 'Maze Runner: Death Cure' Production Shut Down After Dylan O'Brien Injured On Set“ (англиски).
 16. Rebecca Ford, Borys Kit (April 29, 2016). „Dylan O'Brien's Injuries Force 'Maze Runner' Sequel to Extend Production Shutdown (Exclusive)“. The Hollywood Reporter.
 17. Anita Busch (August 29, 2016). 'The Maze Runner: The Death Cure' Will Restart Production In February“. Посетено на August 30, 2016.
 18. D'Alessandro, Anthony (April 22, 2017). 'Deadpool 2', 'New Mutants' & 'Dark Phoenix' Find 2018 Dates Among Fox's Slew Of Release Changes & Additions“.
 19. Dave, McNary (August 25, 2017). „Steven Spielberg's Pentagon Papers Movie Re-Titled 'The Post'. Variety. Посетено на August 26, 2017.
 20. Subers, Ray (September 21, 2014). „Weekend Report: 'Maze Runner' Franchise Off to Strong Start“. Box Office Mojo. Посетено на September 22, 2015.
 21. Brevet, Brad (September 20, 2015). 'Maze' and 'Mass' Top Box Office, but 'Everest' and 'Sicario' are the Story“. Box Office Mojo. Посетено на September 22, 2015.
 22. D'Alessandro, Anthony (January 28, 2018). „Fox Controls Close To 40% Of Weekend B.O. Led By 'Maze Runner' & Oscar Holdovers; 'Hostiles' Gallops Past $10M“. Deadline Hollywood. Penske Business Media. Посетено на May 6, 2018.
 23. Wiseman, Andreas (May 4, 2018). „Dylan O'Brien & Maika Monroe To Star In Thriller 'The Education Of Fredrick Fitzell'. Посетено на May 6, 2018.
 24. Wiseman, Andreas (May 7, 2018). „Gary Oldman & Dylan O'Brien Set To Star In New Orleans Crime-Thriller 'The Bayou' – Cannes“. Посетено на May 13, 2018.
 25. Petski, Denise (27 Jul 2018). 'Weird City': Sara Gilbert, Dylan O'Brien, Laverne Cox Among Guest Stars Set For Jordan Peele Sci-Fi Anthology On YouTube“. Посетено на 3 Aug 2018.
 26. Georgette Eva (August 23, 2014). „Who Is Dylan O'Brien Dating? The 'Teen Wolf' Star Has a Supernatural Love Connection“. Посетено на April 7, 2015.
 27. „Dylan O'Brien Talks Tough Recovery after Maze Runner Set Injury: 'It Was the Worst Experience of My Life'. People. September 13, 2017. Посетено на September 17, 2017.
 28. Alexander, Bryan (January 26, 2018). „Dylan O'Brien is proud that 'Maze Runner: Death Cure' used a take from his perilous stunt“. USA Today. Посетено на June 15, 2018.
 29. „Charlie Brown: Blockhead's Revenge“. Funny or Die. October 27, 2011. Архивирано од изворникот на 2018-08-23. Посетено на June 6, 2017.
 30. Vlessing, Etan (September 24, 2018). „Emory Cohen, Amanda Brugel Join 'Education of Fredrick Fitzell' (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 25, 2018.
 31. „First Dates with Toby Harris“. Vimeo Pro. Посетено на June 6, 2017.
 32. 'Teen Wolf' Cast Wins Best Ensemble at 2013 Young Hollywood Awards“. Shine on Media. August 2, 2013. Посетено на October 13, 2014.
 33. „Dylan O'Brien Brings 'The Maze Runner' to the Giffoni Film Festival“. Shine on Media. July 21, 2014. Посетено на July 27, 2014.
 34. „Best New Film Actor 2014“. Logo TV. Архивирано од изворникот на 2014-10-27. Посетено на October 28, 2014.
 35. „Teen Choice 2014“. Fox Broadcasting Company. Архивирано од изворникот на 2014-08-14. Посетено на July 27, 2014.
 36. „List of Nominees“. PMC. Посетено на July 27, 2014.
 37. Thompson, Avery (July 28, 2014). „Young Hollywood Awards Winners 2014 – Full List: Justin Bieber & More“. Посетено на August 27, 2014.
 38. „Prix Internacional Masculin“ (француски). Архивирано од изворникот на 2017-06-02. Посетено на February 6, 2017.
 39. „MTV Movie Awards“. MTV. Посетено на March 4, 2015.
 40. „Teen Choice 2015 Wave 1 Nominees“. Fox Broadcasting Network. Архивирано од изворникот на March 22, 2016. Посетено на February 6, 2017.
 41. „Teen Choice 2015 Wave 2 Nominees“. Fox Broadcasting Network. Архивирано од изворникот на July 9, 2015. Посетено на July 8, 2015.
 42. „Teen Choice 2016 Wave 3 Nominees“. Fox Broadcasting Network. Архивирано од изворникот на July 10, 2016. Посетено на July 7, 2016.
 43. „Teen Choice 2016 Wave 1 Nominees“. Fox Broadcasting Network. Архивирано од изворникот на 2016-11-01. Посетено на May 25, 2016.
 44. „Teen Choice 2016 Wave 2 Nominees“. Teen Choice Awards. Fox Broadcasting Network. Архивирано од изворникот на 20 јуни 2016. Посетено на 9 јуни 2016.
 45. „Teen Choice Awards 2017 winners list“. Посетено на August 14, 2017.
 46. „Teen Choice Awards 2018: See the full list of winners“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2018-08-13. Посетено на August 13, 2018.