Пекол на хоризонтот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Пекол на хоризонтот“
РежисерПитер Берг
Продуцент
Главни улоги
МузикаСтив Јаблонски
КинематографијаЕнрике Чедијак
Монтажа
  • Колби Паркер
  • Габриел Флеминг
Студио
ДистрибутерSummit Entertainment
Премиера13 септември 2016 (2016-09-13) (Торонто)
30 септември 2016 (2016-09-30) (САД)
Времетраење107 минути[1]
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$156 милиони [2]
Бруто заработка$119.5 милиони [3]

Пекол на хоризонтот (англиски: Deepwater Horizon) — биографски американски филм од 2016 година, режиран од Питер Берг, по сценарио на Метју Сенд и Метју Мајкл Карнахан. Во главните улоги се појавуваат Марк Волберг, Курт Расел, Џон Малковиќ, Џина Родригес, Дилан О'Брајен и Кејт Хадсон. Филмот е заснован на експлозијата на нафтената платформа Дипвотер Хоризон и изливот на нафта во Мексиканскиот Залив во 2010 година.

Снимањето на филмот започнало на 27 април 2015 година во Њу Орлеанс, Луизијана. Филмот премиерно бил прикажан на филмскиот фестивал во Торонто на 13 септември 2016 година[4] и бил издаден во САД на 30 септември 2016 година. Пекол на хоризонтот главно добил позитивни критики и заработил преку 119 милиони долари во светски рамки. Филмот добил две номинации за Оскар на 89. доделување на наградите, и тоа за најдобра монтажа на звук и најдобри визуелни ефекти.

Улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Deepwater Horizon (12A)“. British Board of Film Classification. September 5, 2016. Посетено на September 6, 2016.
  2. Scott Feinberg (September 13, 2016). „Toronto: 'Deepwater Horizon' Could Stake a Claim in Oscar's Tech Categories“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 14, 2016.
  3. Deepwater Horizon (2016)“. Box Office Mojo. IMDb. Посетено на February 9, 2017.
  4. „Toronto To Open With 'The Magnificent Seven'; 'La La Land', 'Deepwater Horizon' Among Galas & Presentations“. Deadline. July 26, 2016. Посетено на July 26, 2016.
  5. Evry, Max (May 18, 2015). „First Look at Mark Wahlberg in Deepwater Horizon“. comingsoon.net. Посетено на May 25, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]