Тинејџер волк (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тинејџер волк
Податотека:Teen Wolf Intertitle.png
Жанр
Заснована на Teen Wolf by Jeph Loeb and Matthew Weisman
Развиена од Jeff Davis
Улоги
Композитор(и) Dino Meneghin
Земја на потекло United States
Првичен јазик English
Бр. на сезони 6
Бр. на епизоди 83 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)
Продуцент(и) Tyler Posey
Blaine Williams
Местоположба
Кинематографија Jonathan Hall
Rich Paisley
David Daniel
Уредници Gabriel Flemming
Alyssa Clark
Gregory Cusumano
Edward R. Abroms
David Daniel
Kim Powell
Времетраење 40-43 minutes (per episode)
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежа MTV
Првично прикажување јуни 5 2011 (2011-06-05) – present
Хронологија
Слични програми
Надворешни врски
Official website mtv.com/shows/teen wolf/series.jhtml

Тинејџер волк е американска телевизиска серија создадена од страна на Џеф Дејвис за MTV. Серијата е базирана на филмот од 1985 година со истото име, и ѕвездата Тyler Posey како еден тинејџер со име Scott McCall, кој е каснат од врколак и мора да се справи со тоа кое влијае врз неговиот живот и животот на оние кои му се најблиски, и Dylan O'Brein како "Stiles" Stilinski,на кој најдобар другар му е Скот. Серијата има добиено позитивни критики од критичарите и е голема тема на социјалните медиуми.[1][2][3][4]

Премиерата на серијата беше на 5 јуни 2011, по наградите на Мтв за најдобар филм во 2011 .[5] На 9 јули 2015 година, Тинејџерски Волкот беше обновен за шестата сезона од 20 епизоди, која премиерно на ноември 15, 2016 година.[6] На јули 21, 2016 година, актерите најави на Стрип Con дека шестата сезона ќе биде серија' финалето.[7]

Содржина[уреди | уреди извор]

Серијата се врти околу социјалниот живот на Скот Мкал,кој есредношколец и студент кој живее во градот на Беакон Хилс.Живот драстично му се менува кога тој е гризнат од врколак ноќта пред завршувањето на втората година од средното образование година,кој станува исто врколак. Тој мора отсега да научи секојдневно да се справува со проблемите на својот нов идентитет со својот тинејџерскиот живот.

Во сезона, Скот и неговите човечки најдобар пријател "Stiles" Stilinski почнат да се сретне со другите ликови со врска до натприродна goings-во Светилник Хилс. Скот почетна љубов, интерес е Allison Argent, соученик на неговиот кој доаѓа од семејство на врколак ловци. Нејзиниот најдобар пријател е популарни девојка и гениј Лидија Мартин, кој подоцна открива таа е banshee. Скот и Stiles рутински се судри со Лидија е агресивен дечко, локалните jock Џексон Whittemore, како и Дерек Hale, мистериозен врколак со темно минато. Како што покажуваат напредува, Скот е придружуван од нови пријатели во Малија Тејт, werecoyote; Кира Yukimura, Јапонски фокс дух и Скот вториот љубовен интерес; и Лиам Dunbar, еден млад вампир со лутина прашања.

Актерите и ликовите[уреди | уреди извор]

 • Тајлер Posey како Скот McCall
 • Кристал Полињата како Allison Argent (сезона 1-3)
 • Дилан O "Black" како Stiles Stilinski
 • Тајлер Hoechlin како Дерек Hale (сезони 1-4)
 • Холандија Roden како Лидија Мартин
 • Colton Haynes како Џексон Whittemore (1-2 сезони)
 • Шели Hennig како Малија Тејт (периодична сезона 3; главни сезони 4-6)
 • Arden Чо како Кира Yukimura (периодична сезона 3; главни сезони 4-5)[8]
 • Дилан Sprayberry како Лиам Dunbar (периодична сезона 4; главни сезони 5-6)
 • Линден Ashby како Шериф Ное Stilinski (периодична сезони 1-5; главната сезона 6)[9]
 • Мелиса Ponzio како Мелиса McCall (периодична сезони 1-5; главната сезона 6)[9]
 • Џ. Р. Bourne како Крис Argent (периодична сезони 1-5; главната сезона 6)[9]

Референци[уреди | уреди извор]

 1. „Teen Wolf: Season 1“. Metacritic. http://www.metacritic.com/tv/teen-wolf/season-1/critic-reviews. посет. 7 јуни 2011 г. 
 2. „Teen Wolf: Season 1 (2011-2011)“. Rotten Tomatoes. http://www.rottentomatoes.com/tv/teen-wolf/s01/. посет. 10 октомври 2013 г. 
 3. „Teen Wolf: Season 1 (2012)“. Rotten Tomatoes. http://www.rottentomatoes.com/tv/teen-wolf/s02/. посет. 10 октомври 2013 г. 
 4. „Teen Wolf: Season 3 (2013)“. Rotten Tomatoes. http://www.rottentomatoes.com/tv/teen-wolf/s03/. посет. 10 октомври 2013 г. 
 5. Bricker, Tierney (2 февруари 2011). „'Teen Wolf': MTV announces premiere date“. Zap2it. http://blog.zap2it.com/frominsidethebox/2011/02/teen-wolf-mtv-sets-premiere-date.html. посет. 8 јуни 2011 г. 
 6. Thomas, Kaitlin (10 јули 2015). „MTV Renews Teen Wolf for Season 6! Plus: Watch the INTENSE Trailer for the Rest of Season 5 (VIDEO)“. TV.com. http://www.tv.com/shows/teen-wolf-2011/community/post/teen-wolf-renewed-season-6-mtv-143646365515/. посет. 28 мај 2016 г. 
 7. Prudom, Laura (21 јули 2016). „‘Teen Wolf’ Ending After Season 6; MTV Unveils New Trailer at Comic-Con“. http://variety.com/2016/tv/news/teen-wolf-final-season-6-trailer-ending-1201819854/. посет. 22 јули 2016 г. 
 8. „Teen Wolf Shocker: Arden Cho Is Leaving the Show“. E! Online. 11 април 2016. http://www.eonline.com/news/755902/teen-wolf-shocker-arden-cho-is-leaving-the-show-ahead-of-season-6. посет. 12 април 2016 г. 
 9. 9,0 9,1 9,2 „'Teen Wolf' Season 6 opening tiles features some familiar faces“. Entertainment Tonight. 14 ноември 2016. http://www.etonline.com/tv/202584_watch_new_teen_wolf_opening_titles_for_final_season/.