Ден на хероите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ден на хероите
Го празнува(ат)18 земји
ДатумРазличен

Денот на хероите или Националниот ден на хероите може да се однесува на голем број комеморации на националните херои во различни земји. Често се одржува на роденденот на националниот херој или хероина, или на годишнината од нивните големи дела што ги направиле херои.

Ангола[уреди | уреди извор]

Националниот ден на херои во Ангола е празник во Ангола на 17 септември, роденденот на националниот херој Агостињо Нето .

Бахами[уреди | уреди извор]

Националниот ден на хероите на Бахамите е државен празник од 2013 година. Го замени Денот на откривање, со што се славеше доаѓањето на Кристофер Колумбо на Америка.

Барбадос[уреди | уреди извор]

Денот на националните херои е државен празник во Барбадос на 28 април.[1]

Зелено'ртски Острови[уреди | уреди извор]

Денот на хероите е државен празник во Зелено'ртски Острови на 20 јануари. Постои во спомен на атентатот врз Амилкар Кабрал во 1973 година, кој е запаметен како херој во борба против западниот колонијализам и експлоатација.

Кајмански острови[уреди | уреди извор]

Четвртиот понеделник во јануари е Националниот ден на хероите на Кајманските острови; прокламирано со Законот за национални херои, предвидувајќи декларација за лица кои дале исклучителни услуги како национални херои. Бројни Кајманци се прогласени за национални херои, вклучува и чест. Jamesејмс (Jimим) Маноа Бодден, г-ѓа. Сибил И. Меклафлин, г-дин Томас Вилијам Фарингтон, г-ѓа. Сибил oyојс Хилтон, г-дин Дезмонд Вере Вотлер, г-ѓа Мери Евелин Вуд, сертификат. Драга и Вилијам Ворен Коноли .

Источен Тимор[уреди | уреди извор]

31 декември е Национален ден на хероите во Источен Тимор . Тоа е комеморација на индонезиската инвазија на Источен Тимор .

Унгарија[уреди | уреди извор]

Венец на Плоштад на хероите во 1940 година.

Ден на хероите ( унгарски: Hősök napja ), Националниот ден на хероите или Меморијалниот ден на унгарските херои во Унгарија се слави на 31 мај како државен празник. Тоа е забележано со воени церемонии на спомениците, како што е Гробот на непознатиот војник на плоштадот на Херои во Будимпешта, сите во знак на сеќавање на војниците во служба на Унгарија.[2] Унгарските одбранбени сили и јавноста ги одбележува секоја година од 2001 година.[3]

Индонезија[уреди | уреди извор]

Хари Пахлаван ( Индонезиски за Денот на хероите / Денот на воините ) е ден на сеќавање кој се слави на 10 ноември во Индонезија.[4] Денот ја одбележува битката за Сурабаја во 1945 година,[5] во која индонезиските војници и полицајци се бореле за независност против британските и холандските трупи како дел од индонезиската национална револуција .[6]

Јамајка[уреди | уреди извор]

Во Јамајка, Денот на хероите се слави секоја година на третиот понеделник од октомври. Започна во 1969 година.[7] Денот им оддава чест на Александар Бустманте, првиот премиер на Јамајка и Дадилката на Мароните, која водеше борба за независност на почетокот на 18 век и уште пет други национални херои. Владата, исто така, ги препознава модерните херои на овој датум.[8]

Кенија[уреди | уреди извор]

Денот на Машуаја, познат и како Ден на хероите („машухаа“ е „ свахили“ за „хероите“), е национален ден во Кенија, кој се одбележува на 20 октомври како државен празник за колективен чест на сите оние кои придонеле кон борбата за Кенија независност или позитивно придонесе во пост-независноста Кенија. Претходно беше познат како Ден на Кенија, кој се славеше во знак на сеќавање на притворот во Капенгурија на борците за слобода Ачиенг Онеко, Билдад Каџа, Фред Кубаи, Јомо Кенјата, Кунг'у Карумба и Пол Нгеи, честопати нарекувани „ Шесте Капенгурии“ . Сепак, по објавувањето на Уставот на Кенија во август 2010 година, Денот на Кенија беше преименуван.[9]

Малезија[уреди | уреди извор]

Ден на воините ( малајски: Hari Pahlawan ) е ден во Малезија кој ги одбележува сеќавањето на војниците убиени за време на двете светски војни и Малајската вонредна состојба. Како продолжение, ги почитува сите поединци кои ги загубиле своите животи за време на должноста низ целата историја на Малезија. До 2010 година, секоја година на 31 јули, кралот и премиерот, како и високи претставници на кралската малезиска полиција и вооружените сили се собираат кај Националниот споменик во езерските градини за да положат венци и да им оддадат почит на паднатите херои на Малезија. Тие се собираат на плоштадот Мердека, Куала Лумпур или во Кем Пердана во Сунгаи Беси..[10]

Мозамбик[уреди | уреди извор]

Денот на хероите е државен празник во Мозамбик на 3 февруари.

Намибија[уреди | уреди извор]

26 август е Денот на хероите во Намибија. Тоа претставува почеток на вооружената борба за време на Намибијската војна за независност .

Филипини[уреди | уреди извор]

Националниот ден на хероите, државен празник на Филипините, се одржува во последниот понеделник на секој август [11] по повод годишнината од Крикот на Пугад Лоуин, почетокот на филипинската револуција од страна на Катипунан и неговиот врвен Андрес Бонифацио во 1896 година.[12] Овој национален празник првично беше поставен на последната недела од август во 1931 година, но беше преместен во последниот понеделник од август 2007 година, како дел од обидите на администрацијата на Аројо да ги намали нарушувањата во работата, да овозможи подолг викенд и да го зајакне домашното слободно време и туризам.

Романија[уреди | уреди извор]

Денот на хероите во Романија се слави на 40-тиот ден од православниот Велигден. Не е државен празник; но има воени и верски свечености на спомениците посветени на националните херои (како што е Гробот на непознатиот војник).

Руанда[уреди | уреди извор]

Националниот ден на хероите е државен празник во Руанда на 1 февруари.

Свети Китс и Невис[уреди | уреди извор]

Националниот ден на хероите е празник во Сент Китс и Невис, кој се одбележува годишно на 16 септември. Им оддава чест на поединците кои дале значителен придонес за напредокот на нацијата. Во моментов има пет национални херои: Роберт Левелин Бредшо, Пол Саутвел, озеф Натаниел Франс, Симеон Даниел и Кенеди Симондс .

Јужна Африка[уреди | уреди извор]

Денот се славел во Јужноафриканската Република, а подоцна и во Република Јужна Африка .

Шри Ланка[уреди | уреди извор]

Националниот ден на хероите во Шри Ланка се слави на секој 22 мај. Се слави од 1818 година бунтот Кандјан против британската инвазија во Шри Ланка. Оваа година (2013 година), спонзорството на Владата на Шри Ланка се одржа 195-то одбележување на Денот на националните херои на Шри Ланка. [ потребно е цитирање ]

Острови Туркс и Каикос[уреди | уреди извор]

На островите Туркс и Каикос, денот на националните херои се одржува последниот понеделник во мај.[13][14]

Уганда[уреди | уреди извор]

Денот на хероите во Уганда се одржува на секои 9 јуни.

Обединето Кралство[уреди | уреди извор]

Велика Британија за прв пат го прослави Денот на националните херои во 2011 година, на 21 октомври (истиот ден со победата во Битката кај Трафалгар ). Основана е од Дени Главин, наставник од Фарехам, Хемпшир. Откако слушна за трагичната смрт на неговиот пријател од детството додека служеше во Авганистан, тој одлучи да собере средства за воена добротворна организација во негова меморија. Денот го одобри премиерот Дејвид Камерон. Сега Главин ја основа Федерацијата за инспирација и ја координира Образовната програма за Денот на хероите во училиштата ширум Велика Британија.[15][16]

Замбија[уреди | уреди извор]

Денот на хероите во Замбија е државен празник во збир од четири дена празници одбележани во текот на првиот викенд во јули. Другите празници се Меѓународниот саем за трговија во Замбија и Денот на единството, каде се слави земјата со шест главни јазици. Денот на хероите е ден за спомен на оние кои загинале за време на борбите за независност.[17][18]

Зимбабве[уреди | уреди извор]

Денот на хероите во Зимбабве е државен празник што се одбележува на вториот понеделник од август секоја година [19]. Ова е ден за паметење на оние кои загинале за време на ослободителната војна или на оние кои биле прогласени за национални херои кога умреле и се погребани во Националното светилиште во Хараре. Исто така, има 10 покраински херои, на кои не им е укажана највисока чест, но им се признава тоа што го придонеле за време на Ослободителната војна и се погребани во провинциите од каде би дошле.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „History of Barbados, The Parliament of Barbados“. Barbadosparliament.com. Архивирано од изворникот на 23 May 2007. Посетено на 20 May 2015.
 2. „Hungary marks Heroes' Day“. Daily News Hungary (англиски). 2015-05-31. Посетено на 2020-01-17.
 3. https://www.xpatloop.com/channels/2018/05/benk%C5%91-marks-memorial-day-of-hungarian-heroes.html
 4. Tribute
 5. Who are
 6. Search
 7. „A short historical background to National Heroes' Day in Jamaica“. www.loopjamaica.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-01-12. Посетено на 2020-04-27.
 8. „National Heroes Day 2020, 2021 and 2022 in Jamaica“. PublicHolidays.la. Посетено на August 26, 2020.
 9. Constitution of Kenya (2010)
 10. Rekindling
 11. „National Heroes Day“. Official Gazette. Посетено на 29 August 2020.
 12. „National Heroes Day 2018 and 2019“. Publicholidays.ph. Посетено на 26 August 2018.
 13. „CARICOM listing of Turks and Caicos holidays“. Caricom.org. 1991-07-02. Архивирано од изворникот на 2012-06-29. Посетено на 2012-05-16.
 14. „News about the day in Turks and Caicos“. Reefnews.com. 1999-02-26. Посетено на 2012-05-16.
 15. The Inspiration Federation website; accessed 20 May 2015.
 16. News, The. „Mayor Supports Heroes Day“. www.portsmouth.co.uk. The News. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 20 May 2015.
 17. „A Brief History of Heroes & Unity Day“. The Urban (англиски). July 31, 2017. Архивирано од изворникот на 2019-07-01. Посетено на 2020-05-25.
 18. „Importance of Heroes, Unity days“. Zambia Daily Mail. July 8, 2015. Посетено на 2020-05-25.
 19. „CHAPTER 10:21 PUBLIC HOLIDAYS AND PROHIBITION OF BUSINESS ACT“ (PDF). CALR Center for Applied Legal Research. Архивирано од изворникот на April 26, 2017.