Ден Стивенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ден Стивенс
Стивенс во 2013 година
Роден(а)Даниел Џонатан Стивенс
10 октомври 1982 (1982-10-10) (37 г.)
Лондон, Англија
ЗанимањеГлумец
Активен период2004–сè уште
СопружникСузи Хариет (в. 2009)
Деца2

Даниел Џонатан ДенСтивенс[1] (роден на 10 октомври 1982 г.)[2] — англиски глумец.

Тој е најмногу познат по улогата на Метју Кроули во историската драмска серија Даунтонска опатија. Тој е исто познат по улогите во филмовите Гостин (2014) и Прошетка меѓу гробовите (2014), и ќе го глуми ѕверот во филмската адаптација Убавицата и ѕверот, која ќе биде издадена во март 2017 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2009 година, Стивенс се оженил со јужноафриканската џез пејачка и учителка по пеење Сузи Хариет. Тие се запознале во 2006 година, кога играле во различни театри во Шефилд.[3] Тие имаат ќерка, Вилоу (родена 2009 г.) и син, Обри (роден 2012 г.).[4][5] Глумицата Ребека Хол е кума на неговата ќерка Вилоу.[6]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешка
2009 Хилде Дејвид Kамерон
2011 Книга на мртвите на Северен Лондон Водител Краткометражен филм
2011 Чување деца Спенсер Краткометражен филм
2012 Вампирки Joey
2012 Плитко Ричард Дав Краткометражен филм
2013 Лето во февруари Гилверт Еванс Исто и извршен продуцент
2013 Тајните на петтиот сталеж Ијан Кац
2014 Гостин Дејвид Колинс
2014 Прошетка меѓу гробовите Кени Кристп
2014 Смотаниот чевлар Емилијано
2014 Ноќ во музејот: Тајната на гробницата Сер Ланселот
2015 Криминални активности Ноа
2016 Билет Џејмс
2016 Норман Дејвид
2016 Колосални Ник
2017 Убавицата и ѕверот Ѕверот Во постпродукција
2017 Дозвола Вил Во постпродукција
2017 Маршал Се снима
2017 Човекот кој го измисли божиќ Чарлс Дикенс Се снима[7]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешка
2004 Франкенштајн Хенри Клервал Минисерија
2006 Линија на убавината Ник Гест Минисерија; 3 епизоди
2006 Дракула Лорд Артур Холмвуд ТВ филм
2007 Максвел Бејзил Брукс ТВ филм
2007 Госпоѓица Марпл на Агата Кристи Мајкл Фејбер Епизода: „Nemesis“
2008 Разум и чувства Едвард Ферарс Минисерија; 3 епизоди
2009 Вртење на завртката Д–р. Фишер ТВ филм
2010–12 Даунтонска опатија Метју Кроули Главна улога (Сезони 1–3); 25 епизоди
2013 Идни луѓе ТИМ (глас) Непотпишан во улоги; 3 епизоди
2014 Во едно далечно време Раскажувач Специјална епизода
2014, 16 Одржување хај Колин 2 епизоди
2015, 16 Суперменшн Бунсен (глас) 2 епизоди
2017 Легион Дејвид Халер / Легион Главна улога

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dan Stevens profile“. UK Cinema Release Dates.
  2. „Dan Stevens @ Talented British Actors“. Архивирано од изворникот на 2009-05-22.
  3. „He does prefer redheads! Downton Abbey star Dan Stevens on why his wife is his only leading lady“. Daily Mail. 15 November 2011. Посетено на 2 January 2012.
  4. „Downton Abbey star Dan Stevens's joy over extra passenger“. The Telegraph. Посетено на 20 August 2012.
  5. „Sunday Telegraph September column & Sunday Times interview“. 9 September 2012.
  6. „Downton Abbey's Dan Stevens goes to Hollywood“. The Times. 6 September 2014.
  7. Lang, Brent. „Bleecker Street Nabs Charles Dickins Biopic With Dan Stevens, Christopher Plummer“. variety.com. Посетено на 7 November 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]