Прејди на содржината

Денис Монастирски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денис Монастирски
Денис Монастирський
Министер за внатрешни работи на Украина
На должноста
16 јули 2021 – 18 јануари 2023
Претседател Володимир Зеленски
Премиер Денис Шмигал
Претходник Арсен Аваков
Наследник Игор Клименко (в. д.)
Лични податоци
Роден(а) 12 јуни 1980(1980-06-12)
Хмелницки, Украинска ССР, СССР (денес во Украина)
Починал(а) 18 јануари 2023(2023-01-18) (возр. 42)
Бровари, Киевска област, Украина
Партија Слуга на народот

Денис Анатолијович Монастирски (украински: Денис Анатолійович Монастирський; 12 јуни 198018 јануари 2023) — украински правник и политичар, министер за внатрешни работи од 16 јули 2021 година до неговата смрт во хеликоптерска несреќа.

Одликувања[уреди | уреди извор]

  • Украина Орден „За заслуги“ ΙΙΙ степен