Даниела Иваноска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даниела Иваноска
Роден Скопје
Националност Македонка
Занимање глумица

Даниела Иваноска — македонска театарска глумица која работи во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп.

Животопис[уреди | уреди извор]

Даниела Ивановска (родена како Стојковска) е родена во Скопје. Таа е омажена за глумецот Зоран Иваноски со кого го имаат синот Лука.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Професионалната кариера на Иваноска (тогаш, со презимето Стојковска) ги направила во Скопје, играјќи во неколку претстави на Македонскито народен театар, како: „Соларис“, „Големите очекувања“, „Делириум за двајца“, „Слепци“, „Црнила 005“. Подоцна, таа се вработила во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, каде од 2008 наваму имала улоги во речиси сите претстави.[1]

Во ноември 2014 година, на Меѓународниот фестивал на глумците во Никшиќ, Црна Гора, Иваноска ја освоила наградата за најдобра споредна женска улога, играјќи го ликот на Алтана во претставата „Буре барут (драма)“, во режија на Наташа Поплавска.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Сребра Ѓорѓијевска, „Театрите се однесуваат како секти“, Дневник, година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 23.
  2. „Награда за глумицата Даниела Иваноска на фестивалот во Никшиќ“, Дневник, година XVIII, број 5614, вторник, 11 ноември 2014, стр. 19.