ДАКС

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ДАКС (германски: DAX) - пазарен индекс на Франкфуртската берза.

Состав на индексот[уреди | уреди извор]

Индексот ДАКС е составен од 30 акционерски друштва чија вкупна пазарна капитализација изнесува околу еден трилион долари. Тие друштва се: SAP, Linde, Allianz, Siemens, Volkswagen, Deutsche Telekom, BASF, Daimler, BMW, Adidas, Deutsche Post, Henkel, Munich Re, Continental, Fresenius, Beiersdorf, Vonovia, Infineon Technologies, Fresenius Medical Care, E.ON, Deutsche Borse, RWE, HerdelbergCerment, Deutsche Bank, Wirecard, Merck, Lufthansa, Covastro и ThyssenKrupp. Најголемо учество во индексот има „САП“ - најголемото друштво кое котира на Франкфуртската берза, со пазарна капитализација од над 120 милијарди долари. Второ најголемо учество во индексот има „Сименс“ - четвртото најголемо друштво кое котира на берзата, со пазарна капитализација поголема од 90 милијарди долари. Третиот најголем пондер во ДАКС има „Бајерсдорф“, иако ова друштво е деветто, мерено според пазарната капитализација.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]