Прејди на содржината

Гуцон Борглум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуцон Борглум
Гуцон Борглум
Роден(а)март 25, 1867(1867-03-25)
Св. Чарлс, Ајдахо, САД
Починал(а)март 6, 1941(1941-03-06) (возр. 73)
Чикаго, Илиноис, САД
НационалностАмериканец
Познат(а) поСкулптура, Сликарство

Гуцон Борглум (25 март 1867, Св. Чарлс, Ајдахо, САД - 6 март 1941, Чикаго, Илиноис) бил американски вајар.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Роден во семејство на дански имигранти, студирал уметност во Париз. Во 1901 година, отворил студио во градот Њујорк. Неговата бронзена статуа, Кобилите на Диомед била првата американска скулптура што ја купил Музејот на уметности Метрополитен. Ја изделкал главата на Абрахам Линколн во ротондата на американскиот капитол. Во 1916 година бил овластен да изваја споменик за конфедерацијата на Камената Планина Џорџија, но недоразбирањата со неговите покровители го натерале да го напушти проектот во 1924 година; проектот бил завршен од други. Неговиот најзначаен проект бил Националниот споменик на планината Рашмор (завршен во 1941 година).