Граница (географија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Граница е права (линија) која во географија претставува линија помеѓу две држави, области, територија, регии.

Border stone.JPG

Според општите карактеристики на границите може да се:

На државно ниво границите се поделени на:

  • "државни" (помеѓу земји)
  • "републички" (помеѓу република)
  • "провинциски" (помеѓу автономни покраини и други субобјекти)
  • регионални (помеѓу повеќе региони)
  • "опкружувачки" (помеѓу области)
  • "Општински" (помеѓу [[општините]))

Видете повеќе[уреди | уреди извор]