Голтофт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голтофт
Место во Бродерсби-Голтофт
Спомен-плоча во Голтофт
Спомен-плоча во Голтофт
Грб на Голтофт
Голтофт is located in Германија
Голтофт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Бродерсби-Голтофт
Основни податоци
Површина 3,09 км2
Надм. височина 17 м
Население 214  (31 декември 2016)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24864
Повик. бр. 04622
Портал www.amt-
suedangeln.de
Координати 54°32′N 9°43′E / 54.533° СГШ; 9.717° ИГД / 54.533; 9.717Координати: 54°32′N 9°43′E / 54.533° СГШ; 9.717° ИГД / 54.533; 9.717

Голтофт (германски: Goltoft) — село и поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Од јануари 2018 година е дел од општината Бродерсби-Голтофт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]